Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Kanadské jablkové sady sú atrakcia

Naši pestovatelia jabĺk sa vybrali do Kanady, aby sa tam pozreli na prácu svojich kolegov. Očakávali najmä moderné priemyselné postupy, ale zostali veľmi prekvapení.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Kanadské jablkové sady sú atrakcia
Zdroj: TASR

Jablko je zrejme najbežnejším a najpopulárnejším ovocím na Slovensku. V obchodoch sa dá kúpiť celoročne a veľmi dobre sa skladuje. Nepochybne romantickým miestom sú aj jablkové sady, ktoré zdobia krajinu a dávajú prácu ľuďom. Práve tých je však čoraz menej a pestovatelia sa sťažujú, že tohtoročnú rekordnú úrodu nemá kto pozbierať. Väčšinu jabĺk tak stále dovážame zo zahraničia. Ako to funguje v Kanade sa vybrala zistiť skupina 30 českých a slovenských farmárov. O téme píše kanadský portál simcoe.com.

Tradiční Kanaďania

Cieľom zámorskej spoznávacej cesty českých a slovenských pestovateľov jabĺk boli kanadské regióny Simcoe a Grey. Portál simcoe.com uvádza, že chceli načerpať od kanadských kolegov inšpiráciu ako oni pestujú a predávajú jablká. Zástupca slovenských pestovateľov Marián Vargaš priznal, že prišlo aj na prekvapenia.

“Očakávali sme moderné spôsoby pestovania tu v Kanade. Ale napokon sme zostali milo prekvapení, že tunajšie farmárčenie nevyužíva vždy tie najnovšie metódy,” cituje kanadský portál Vargašove slová. V Kanade sa vraj zameriavajú najmä na bohatú úrodu krásnych plodov.

“Kanadské jablkové farmy sú v porovnaní s tými slovenskými oveľa menej industrializované. Naše sady už nie sú pre ľudí,” pridáva sa aj slovenský pestovateľ Jozef Zaťko. Krása kanadských jablkových sadov do nich ťahá aj veľa návštevníkov a majitelia ich dokonca vozia pomedzi stromy na vláčiku.

Stará odroda na ústupe

V Kanade narazili pestovatelia aj na zaujímavý fakt. “Naši farmári poznajú jablkovú odrodu Ontario, ale nepoznajú kanadské Ontárijské jazero, ani tunajšiu provinciu Ontario. Preto sme sa rozhodli sem prísť,” cituje simcoe.com slová Jozefa Zaťka.

Ontario je stará kvalitná odroda, ktorá bola kedysi veľmi rozšírená a známa svojou kyselkavou chuťou. Aj preto bola výnimočne vhodná pre cukrovkárov. Dnes už je však na ústupe a to aj vo svojej rodnej kanadskej provincii. Portál uvádza, že ju nahrádzajú skôr odrody ako Macintosh, Cortland a Ambrosia.

Portál simcoe.com dodáva, že na Slovensku je ročná úroda jabĺk 50-tisíc ton, čo však predstavuje len tretinu celonárodnej spotreby. Ďalšie dve tretiny sa musia doviesť z okolitých európskych krajín.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM