Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Koronavírus nás uzavrel do ulity

Česi riešia prísne uzavretie slovenských hraníc, cez ktoré sa dostanú len domáci občania. Niektorým skupinám ľudí to spôsobuje ťažkosti, ale opatrenia majú svoj zmysel.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Koronavírus nás uzavrel do ulity
18
Galéria
Zdroj: TASR

Český portál novinky.cz hneď v tituku hlása, že “Slovensko sa kvôli koronavírusu stiahlo do ulity a nevpúšťa do nej ani Čechov.” Ide o súčasť prísnych opatrení, ktoré prijal krízový štáb ako prevenciu pred šírením koronavírusu. V prepojenej Európskej únii to však spôsobuje aj problémy.

My tu bývame!

“Policajti na hraničnom priechode Petržalka-Rajka nevpustili auto s maďarskou poznávacou značkou, aj keď za volantom sedel Slovák s trvalým pobytom na Slovensku,” píšu novinky.cz. Problémom bol fakt, že vedľa neho sedela žena, ktorá mala maďarské občianstvo.

Našťastie sa problém podarilo vyriešiť. “Tak ju odveziem domov a vrátim sa na Slovensko sám,” cituje jeho vyjadrenie český portál.

Podobné problémy vraj riešili aj na českých hraniciach: “Na diaľničnom hraničnom prechode Lanžhot-Kúty sa kvôli slovenským opatreniam tvorili ráno až štvorkilometrové kolóny.”

Karanténa ako strašiak

Aj Slováci pracujúci pracujúci v Rakúsku si lámu hlavu, čo bude ďalej. Tomáš pracuje v rakúskom nákupnom stredisku Parndorf, alebo býva v Bratislave. Do práce má ísť v piatok aj v sobotu.

“Ak ma však budú v piatok pri návrate domov kontrolovať a nariadia mi 14-dňovú domácu karanténu, tak naozaj neviem, čo budem robiť. Snáď to ukecám, ale pre istotu si so sebou vezmem pracovnú zmluvu, aby som mal argument,” citujú jeho slová novinky.cz

Prináša aj vyjadrenia ľudí, ktorí prísne preventívne opatrenia schvaľujú: “Je dobré, že naša vláda nečaká a zavádza prísne opatrenia. Snáď sa nám podarí vyhnúť situácii, aká teraz panuje v Taliansku,” hovorí pre portál Bohuš zo Senice.

Podobne reaguje aj učiteľka Gabriela: “Som vydesená z toho, čo sa deje u nás aj vo svete. Dcéra žije na severe Talianska, kde je to veľmi zlé. Mám o ňu strach. Snáď sa situácia u nás, v Taliansku, aj všade na svete zlepší.”

A podobne sa vyjadrujú aj českí čitatelia pod článkom: “Slováci urobili dobre, ale neskoro! To všetko, čo sa robí dnes, sa malo urobiť už na začiatku, keď to vypuklo v Taliansku. Ľudia sú nepoučiteľní, všetci mohli vidieť, čo sa deje v Číne.”

Policajné kontroly na hraničných priechodoch v súvislosti s koronavírusom
18
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie