Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Lev v cirkuse? U nás týranie, v Česku normál

Akákoľvek drezúra a verejné vystúpenia mačkovitých šeliem, slonov, či delfínov je v slovenských podmienkach po novom zakázaná. Česi majú oveľa mäkšie pravidlá, ale možno ich zmenia.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Lev v cirkuse? U nás týranie, v Česku normál
6
Galéria
Zdroj: TASR

Ak ste si návštevu cirkusu doteraz spájali s levmi preskakujúcimi cez horiacu obruč a slonmi balansujúcimi na zadných nohách, máte smolu. Podobný zážitok už na Slovensku neuvidíte a ak vám chýba, musíte ísť do zahraničia. Napríklad v susednom Česku sa rovnaké obmedzenia vzťahujú na oveľa užšiu skupinu zvierat. Aký je však svetový trend?

Milosrdná vyhláška

Asi každý milovník zvierat zaplesal pri schválení ministerskej vyhlášky, ktorá na Slovensku od novembra zakázala drezúru a verejné vystúpenia levov, tigrov, slonov, delfínov a ďalších zvierat. Podľa slovenských legislatívcov sú takéto vystúpenia skôr týraním zvierat ako umením a preto už nebudú legálne. “Za porušenie vyhlášky hrozí pokuta v prepočte až pol milióna korún (20-tisíc eur),” píše v článku na danú tému český portál idnes.cz.

Vyhláška obsahuje aj konkrétny zvierací zoznam. Vyplýva z neho, že výnimkou na cirkusové vystúpenia budú len zvieratá, pre ktoré nie je istá forma drezúry trápením a ide o domáce zvieratá. Sú to psi, mačky a fretky. Nad dodržiavaním nového predpisu budú držať kontrolu veterinárni inšpektori. V Česku je situácia oveľa menej regulovaná.

Opice nie, slony áno

“V Česku je drezúra zakázaná od roku 2004 pri primátoch, plutvonožcoch, nosorožcoch, hrochoch a žirafách narodených po tomto dátume,” uvádza idnes.cz. Situácia by sa však mohla zmeniť. Portál dodáva, že česká poslanecká snemovňa aktuálne prerokováva vládny návrh zákona na ochranu zvierat, ktorá by cirkusový zákaz rozšírila aj na novonarodených slonov a delfínov.

“Ochrancovia zvierat by však chceli zakázať využívanie všetkých druhov voľne žijúcich zvierat v cirkusoch,” píše idnes.cz. To sa im zrejme zatiaľ nepodarí. Český minister pôdohospodárstva Miroslav Toman však sľubuje, že na zvieracie drezúry a vystúpenia sa budú musieť vydávať licencie a nebude to také voľné ako dnes. Na trhu by mali zostať len cirkusy, ktoré sa o svoje zvieratá dobre starajú.

A ako je to vo svete? Nejaká forma zákazu cirkusového vystupovania zvierat je veľmi rozšírená a platí v 50 krajinách sveta. Úplne prísna stopka na akúkoľvek drezúru všetkých alebo všetkých divokých zvierat platí v 20 štátoch. Sú medzi nimi krajiny ako Bosna, Estónsko, Chorvátsko, Taliansko, Holandsko, Rakúsko, Rumunsko, Grécko, či Slovinsko.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zvieratá v cirkusoch
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM