Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Mečiarov návrat riešia aj Belgičania

Bývalý predseda HZDS nestráca apetít po moci ani krátko pred osemdesiatkou. Informáciu, že zakladá novú stranu, prebrali aj viaceré zahraničné médiá.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Mečiarov návrat riešia aj Belgičania
9
Galéria

Návrat Vladimíra Mečiara na politickú scénu je viac jeho zbožným želaním ako reálnou možnosťou. Napriek tomu vzbudila táto informácia malý rozruch na domácej i zahraničnej scéne. Je však vysoko pravdepodobné, že ide skôr o zaujímavosť, než predzvesť návratu silného hráča, ktorý zamieša karty.

Boxer už nie je vo forme

“Bývalý slovenský autoritársky vodca sa vracia,” píše hneď v titulku belgický portál La Libre. Jeho článok rozoberá zámer Vladimíra Mečiara založiť novú politickú stranu a vstúpiť opäť po rokoch do politického ringu. Bývalý boxer však už dávno nie je vo forme ako kedysi.

Generácia voličov, ktorá Mečiara milovala ako otca vlasti a oddane volila HZDS napriek početným škandálom, už je minulosťou. Boli to najmä starší dôchodcovia, ktorí sa pominuli, alebo sa presunuli k novému idolu – Robertovi Ficovi. Ani tomu už dnes ruže nekvitnú a záujem tejto kategórie voličov sa presunul skôr k politikom ako Štefan Harabin a Marian Kotleba, či k lídrom SNS.

Minulosť ho prenasleduje

Belgický portál pripomína, že Vladimír Mečiar je spojený s minulosťou krajiny, ktorá sa dá označiť aj ako temné obdobie. “August 1995. Rakúska polícia dostáva anonymný telefonát, ktorý nahlasuje nález opitého a zbitého muža uväzneného v aute. Je to syn slovenského prezidenta Michal Kováč,” píše La Libre.

Portál ďalej belgickým čitateľom približuje, že všetky nitky podozrenia sa následne zbiehajú k Slovenskej informačnej službe a k vtedy najmocnejšiemu mužovi krajiny Vladimírovi Mečiarovi. Motív bol jasný – vybavovanie si účtov s prezidentom Kováčom, ktorý vystupoval ako Mečiarov kritik a komplikoval mu jeho mocenské ambície.

Bolo by naivné predpokladať, že mladá a už aj stredná generácia voličov si detailne pamätá hriechy mečiarizmu, medzi ktoré patrí najmä divoká privatizácia a rozdávanie štátnych úverov blízkym ľuďom, ktorí ich nikdy nesplatili. Ale zároveň platí, že títo voliči majú dopyt najmä po alternatívnych politikoch, ktorí nikdy pred tým v politike nepôsobili, alebo ktorí aspoň vystupujú ako antisystémoví bojovníci. Do takejto krabičky sa Vladimír Mečiar nezmestí, ani keby sa akokoľvek snažil.

Foto: ilustračné

Vladimír Mečiar
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie