MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Medzinárodná BLAMÁŽ! Obvinený Haščák je senzácia

Policajná razia v sídle Penty a zadržanie jej spolumajiteľa Jaroslava Haščáka zaujala aj mnohé európske médiá. Penta totiž vlastní biznis aj v Rumunsku, Poľsku, či Maďarsku.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Medzinárodná BLAMÁŽ! Obvinený Haščák je senzácia
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Reputácia je v biznise veľmi dôležitá. Obvinenia z korupcie a prania špinavých peňazí rozhodne nepomôžu povesti Jaroslava Haščáka i celej skupiny Penta v zahraničí, kde má rozsiahle aktivity. Nemecké, rumunské, maďarské a ďalšie médiá podrobne informujú o Haščákovom zadržaní a paragrafoch, ktoré mu hrozia.

Padajú hlavy oligarchov

Nemecký portál spiegel.de vyšiel s titulkom: „Polícia zatýka najmocnejších slovenských oligarchov.“ Uvádza, že podľa médií ide o jednu z najpozoruhod­nejších akcií v rámci série zatýkaní vplyvných ľudí od vraždy Jána Kuciaka.

„Už viac ako 20 rokov je Haščák považovaný za najmocnejšieho z takzvaných oligarchov, o ktorých sa hovorí, že si systematicky kupovali výhody od politikov,“ uvádza Spiegel.

Maďarský portál index.hu informuje, že „v slovenskej politike padajú hlavy.“ Približuje detaily z veľkej akcie v sídle Penty – „policajti si odniesli mobily, notebooky a vzali ľudí do väzby… bežní zamestnanci museli stáť pri stene s rukami za chrbtom.“

Biznis Penty za hranicami

Záujem zahraničných médií o zadržanie Jaroslava Haščáka je o to väčší, že Penta má rozsiahle podnikateľské aktivity aj v mnohých týchto krajinách.

Rumunský portál universul.net pripomína, že „Haščák je spolumajiteľ spoločnosti Penta Investments, ktorá vlastní lekárne, banky a realitný biznis v Poľsku, Rumunsku, Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Bulharsku.“ Konkrétne v Rumunsku vlastní Penta sieť 31 lekární Sensiblu.

„Podľa medializovaných informácií je Haščák obvinený z korupcie a prania špinavých peňazí,“ uvádza universul.net.

Nemecký Spiegel píše, že záťah proti Haščákovi súvisí so starou kauzou Gorila, ktorú sa Penta celé roky snaží zmiesť zo stola.

„Zvuková nahrávka Gorily môže dokazovať, že Haščák cez úplatky riadil privatizáciu za vlády Mikuláša Dzurindu. Patril sem aj predaj distribútorov energie nemeckým spoločnostiam,“ uvádza Spiegel.

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie