Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Nečakaný koniec veľkej hviezdy

Vedeli ste, že šéf dizajnu luxusnej automobilovej značky Rolls-Royce bol Slovák? Či už áno, alebo nie, môžete na to rovno zabudnúť. Jozef Kabaň sa s lukratívnym miestom nečakane rozlúčil.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Nečakaný koniec veľkej hviezdy
Zdroj: BMW Group

Veľa Slovákov už urobilo hviezdnu kariéru v najväčších koncernoch sveta a dokázali, že aj z malej krajiny pochádzajú mimoriadne schopní ľudia, ktorí vedia preraziť aj v zahraničí. Jozef Kabaň (46) bol nepochybne jedným z nich.

Narodil sa na Orave, ale vzdelanie získal na prestížnej škole Royal College of Art v Londýne. To mu otvorilo dvere k realizácii jeho predstáv o dizajne špičkových áut. Teraz prišla náhla zmena.

Nakreslil škodovky

Nadšenci ladných automobilových kriviek si meno Jozefa Kabaňa zrejme spájajú najmä s jeho dlhoročným pôsobením na poste šéfdizajnéra českej automobilky Škoda Auto. Dá sa povedať, že v podstate každý majiteľ dnešných modelov škodovky sedí v aute, ktorého tvary navrhol tento rodák z Oravy.

Jeho úspešná kariéra napredovala smerom na západ a začal kresliť autá pre nemecký koncern BMW. Jeho podpis tam nesie aj model najvyššej rady 7. Máloktorý Slovák asi mal možnosť pohladiť si tvary luxusného športiaka Bugatti Veyron, ktorý Jozef Kabaň tiež navrhol. Jeho vzdelanie a talent mu dávali predpoklady pracovať pre tie najlepšie automobilky na svete.

Rýchly koniec

Napokon zamieril na post šéfa dizajnu pre prestížnu značku Rolls-Royce Cars. Niektorí pozorovatelia to už vtedy vnímali ako náročnú úlohu, pretože Jozef Kabaň bol vždy kreatívny typ, ktorý rád vymýšľal nové tvary. To si mnoho ľudí nevedelo celkom predstaviť v podmienkach konzervatívnej automobilky Rolls-Royce, ktorá sa spolieha najmä na svoju tradíciu.

Po šiestich mesiacoch prišiel náhly koniec, ktorý ohlásil na firemnom webe Rolls-Royceu priamo najvyšší šéf automobilky Torsten Müller-Ötvös: “Hoci bol Jozef s nami len krátko, ďakujeme mu za jeho prínos a želáme všetko dobré v ďalšej kariére.”

Dôvody nečakaného rozchodu neuviedla ani jedna strana. Firemný web Rolls-Royceu však dodáva, že Jozef Kabaň opúšťa aj celý koncern BMW Group. Meno jeho nástupcu bude zverejnené čoskoro.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie