Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Odporná vražda z nás robí nebezpečnú krajinu

O smutný prípad Filipínca, ktorého na smrť dokopal na bratislavskej Obchodnej ulici slovenský agresor, sa zaujíma aj jeho domovská krajina. Filipínska ambasáda už rieši právnu pomoc.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Odporná vražda z nás robí nebezpečnú krajinu
Zdroj: TASR

Henry John Acorda (36) bol síce drobný filipínsky muž, ale ukázal odvahu, na akú sa nikdy nezmôže jeho podlý slovenský vrah. Dokázal sa totiž gavaliersky zastať svojich kolegýň a odhodlane vystúpiť proti oveľa väčšiemu útočníkovi, ktorý ho následne surovo dokopal na zemi. Že ide o mimoriadne krutý a odsúdeniahodný zločin, už vyhlásil aj slovenský minister spravodlivosti Gábor Gál. Prípad vrhá zlé svetlo na Slovensko v zahraničí a cudzinci sa právom môžu obávať o svoju bezpečnosť na slovenskom území. O vražde píše aj filipínsky portál Manila Bulletin.

Osudná noc

Filipínec žil na Slovensku už niekoľko rokov a pracoval v spoločnosti z oblasti informačných technológií. Koncom mája sa v jednu sobotnú noc spolu s kolegyňami vybrali do bratislavského centra. Na Obchodnej ulici, ktorá je počas víkendových nocí plná ľudí, sa odohral tragický incident.

“Henryho Johna Acordu napadli dvaja miestni muži, keď sa snažil pred nimi ochrániť svoje kamarátky, ktoré začali obťažovať. Slováci na Henryho zaútočili a ubili ho na smrť,” píše Manila Bulletin. Portál dodáva, že Filipínec podľahol svojim zraneniam o pár dní neskôr v Ružinovskej nemocnici. Podľa slovenských médií bol hlavným útočníkom muž z Dunajskej stredy, ktorý Henryho ležiaceho na zemi opakovane kopal do hlavy.

Zbierka pre rodinu

Podľa portálu sa už o tragický prípad zaujíma filipínska ambasáda vo Viedni a kontaktovala miestnych právnikov. Konzulát v Bratislave zároveň pomáha Henryho matke, bratovi a sestre, ktorí okamžite pricestovali na Slovensko. Náklady na ich cestu údajne zaplatila firma, pre ktorú Filipínčan na Slovensku pracoval.

“Henryho rodinu sme uistili, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa tí, ktorí sú zodpovední za jeho smrť, postavili pred súd,” cituje filipínsky portál z vyhlásenia slovenského ministerstva zahraničných vecí. Priatelia zavraždeného muža tiež vyhlásili verejnú zbierku, ktorá má pomôcť jeho pozostalej rodine v najťažších chvíľach.

Slovenská verejnosť i viacerí politici sú však pobúrení, ako je možné, že slovenský agresor opäť behal po slobode. Hoci ho policajti rýchlo zadržali a obvinili zo zabitia, okresný prokurátor nevidel dôvod, aby pravdepodobný vrah zostal vo väzbe a prepustil ho.

Následne sa však do prípadu vložila generálna prokuratúra. Rozhodla, že vraždu Filipínca bude dozorovať krajská prokuratúra a bude ju posudzovať prísnejšie. Následne už bol v nedeľu na svete návrh na vzatie útočníka do väzby, o ktorom rozhodoval súd. V pondelok 4. júna napokon súd zobral Juraja H. do väzby. Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála je veľmi dôležité prípad expresne vyšetriť, pretože to ovplyvní aj vnímanie slovenskej justície v zahraničí.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie