Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Plastovým pohárom odzvonilo. Z čoho budeme piť?

Od roku 2021 bude v slovenských prevádzkach platiť zákaz jednorazových plastov. Klasické slamky, plastové poháre a taniere sa stanú minulosťou.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Plastovým pohárom odzvonilo. Z čoho budeme piť?
Zdroj: TASR

Priaznivci ochrany životného prostredia musia jasať. Zákaz jednorazových plastov je ďalší zo série zákonov, ktorým sa Slovensko snaží prispieť svojou troškou k ochrane planéty pred ničivými následkami modernej doby. Obrovské tony vyhodených plastových tašiek, fliaš, či obalov sa váľajú v prírode a plávajú v oceánoch, čím významne narušujú ekosystémy. Spotrebitelia sa však o svoj komfort báť nemusia.

Nekonečné tony plastu

“Od roku 2021 sa na Slovensku začne uplatňovať zákon, ktorý zakáže predaj jednorazových plastov ako sú taniere, poháre, príbory, slamky, či tyčinky do uší,” píše portál plasticsnewse­urope.com. Zákaz sa bude vzťahovať aj na igelitky, ktoré sa donedávna tvárili ako ekologické, ale v skutočnosti sa po čase len rozpadli na miniatúrne mikroplasty, ktoré rovnako znečisťovali prírodu.

Portál cituje aj slová slovenského ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, podľa ktorého sa ročne na Slovensko doviezlo až 14-tisíc ton plastových produktov, ktoré neslúžili ako obaly.

Boli to predovšetkým poháre a príbory pre rýchle občerstvenie, ktoré už budú zakázané.

Zákazníci sa však nemusia obávať, že by si už nemohli kúpiť kávu či jedlo so sebou, alebo že by im barman už nedal do nápoja slamku. Všetky tieto poháre, taniere, či iné predmety sa dajú vyrábať aj z papiera alebo biodegradovateľných plastov, ktoré sa rozložia ako prírodný materiál. Mnohé sa môžu dokonca používať aj do kompostu. Dôležité však je, aby ľudia dôsledne separovali tieto výrobky a nehádzali ich do zmiešaného odpadu.

Vieme žiť aj bez igelitiek

Slovensko stále nedosahuje uspokojivé výsledky v oblasti triedenia odpadu a jeho recyklácie. Niekde však treba začať pracovať na náprave. “Minister životného prostredia Sólymos je presvedčený, že Slovensko už nesmie neustále zaostávať v boji proti tvorbe odpadu,” píše plasticsnewse­urope.com.

Ako pozitívne príklady portál uvádza, že slovenský parlament už pred dvoma rokmi schválil zákaz voľného rozdávania igelitových tašiek slovenským spotrebiteľom v obchodoch a pripravuje sa aj zákon, ktorý má zaviesť zálohovanie plastových fliaš so zálohou desať centov.

A tieto opatrenia majú naozaj svoj efekt v praxi. Konkrétne ešte donedávna spotreboval každý človek na Slovensku v priemere 466 igelitiek ročne. Po prijatí zákona o ich spoplatnení tento počet klesol na 160 kusov. Viac ako symbolická cena pár centov však v tomto prípade robí najmä osveta a spoločenská debata o ich škodlivosti pre životné prostredie.

  Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie