Monika Hanigovská Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Počas pandémie sme potopili vládu. Chýba nám žena ako Merkelová?!

Slováci známkovali svoju vládu v rámci protipandemických opatrení. Pohorela na plnej čiare!

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Počas pandémie sme potopili vládu. Chýba nám žena ako Merkelová?!
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer , TASR/AP , TASR/Martin Baumann

Vláda nás nepresvedčila

Slovákom aj Čechom ležia v žalúdku vládne opatrenia, ktoré nepovažujú za dobre ospravedlnené.

Aký názor majú v Nemecku? Táto téma tam rozdelila ľudí na dva tábory. Obyvatelia niekdajšej NDR sa skôr hlásia k postoju Slovákov a Čechov, zatiaľ čo ostatní naprieč krajinou s výrokom skôr nesúhlasia.

„Aj keď sa nám iste nepodarilo podchytiť všetky významné premenné, dáta napovedajú, že okrem kľúčového rozdielu v hodnotení českej a nemeckej vlády, výsledky odrážajú aj rozdielnu ochotu občanov k takzvanej zhode, teda ochote podrobovať sa reštriktívnym opatreniam vlády v závislosti k historickým skúsenostiam,“ zdôrazňuje Jan Sereke z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity.

Toto hodnotenie by sme mohli aplikovať i v rámci Slovenska, keďže analýza ukázala veľmi podobnú náladu medzi nami a susedmi.

Kritici v strede Európy?

Ako ďalej informuje ČT24, výsledky prieskumu opisujú významné rozdiely v tom, ako občania krajín strednej Európy hodnotili protiepidemické opatrenia svojich vlád. Občania ČR aj SR boli všeobecne kritickí a sťažovali sa najmä, že rozhodnutie vlády nebolo vždy založená na odbornom, vedeckom základe.

Ako môžeme zmeniť tieto postoje? „Využívanie odborného potenciálu krajiny môže prispieť k racionálnemu riešeniu krízy, vedie k zvýšeniu dôvery a ochoty rešpektovať zavedené opatrenia aj k zmierneniu polarizácie spoločnosti,“ myslí si M. Klicperová.

Potrebovali by sme Merkelovú?

Kvalita demokracie ide ruka v ruke aj s dôverou v spoločnosti. „Význam legitimity je obzvlášť vysoký v polarizovaných spoločnostiach a v časoch krízy, keď je potrebné, aby mala občianska spolupráca masový charakter a trvala dlhší čas. V prípade Nemecka sa zrejme pozitívne premietla úloha Kochovho inštitútu a štýlu vlády Angely Merkelovej, ktorá pred kariérou političky pôsobila počas svojej kariéry ako vedkyňa,“ dodali spoločne na záver autori štúdie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Čo povedali o nás v zahraničí?

Potrebovalo by Slovensko druhú Angelu Merkelovú?

nie
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM