Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Posmrtná urážka Karla Gotta

Česi oplakávajú odchod svojej speváckej legendy a veľmi citlivo vnímajú spôsob, ako o jeho živote spätne píšu médiá. Preto niektorých pobúril titulok jedného slovenského denníka.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Posmrtná urážka Karla Gotta
15
Galéria

Nie nadarmo sa hovorí, že o mŕtvych len dobre. Minimálne v okamihu, keď je odchod človeka ešte čerstvý, treba veľmi citlivo voliť slová a o jeho životných pokleskoch sa väčšinou taktne mlčí. Lenže ak ide o verejne známu osobu, novinári majú pred sebou dilemu, ako a či vôbec zachytiť v prvých správach o jej smrti aj negatívne momenty, ktoré sa s ňou spájajú.

Bola to urážka!

Český bulvárny portál Blesk vyšiel v stredu s titulkom článku “Slováci posmrtne urazili Gotta: Idiot a zombie napísali a potom sa ospravedlnili.” Text kritizoval článok slovenského Denníka N, ktorý v deň oznámenia umelcovej smrti pohotovo vyrukoval s jeho veľkým profilom, ktorý niesol titulok: „Zlatý hlas z Prahy, božský Kája, národný umelec, ale i zombie či idiot hudby. Kto bol vlastne Karel Gott?”

Podľa českého portálu nasledovala vlna kritiky a “zdesení fanúšikovia, ktorí oplakávali smrť svojho idola, boli právom pohoršení.” Po zásahu editora slovenský denník neskôr kontroverzný titulok skutočne zmäkčil. Dnes je už aj v archíve prepísaný tak, že slová o zombie a idiotovi chýbajú.

Českému Blesku takáto oprava nestačí: “Škoda sa už stala a škandál je na svete. Urobiť chybu je síce ľudské, ale nazvať Karla Gotta idiotom hudby a zombíkom je skutočne cez čiaru a zlé by to bolo aj pred jeho smrťou,” píše Blesk.

Povedali to samotní Česi

Blesk správne uviedol, že slovenský portál mal kritizovaný medailón o Gottovi pripravený už dávno a pôvodne ho publikoval už v lete pri príležitosti jeho 80. narodenín. Po oznámení jeho smrti ho len bleskovo opäť vytiahol ako aktualitu.

Lenže Blesk už svojim čitateľom necitoval aj obsah sporného slovenského článku. Ak by tak urobil, musel by priznať, že zombíkom a idiotom nazvali v minulosti Karla Gotta samotní vrcholní predstavitelia českej kultúry. Konkrétne historik architektúry Zdeňek Lukeš v roku 2000 vyhlásil, že legendárny Zlatý Slávik je „zombie, ktorý kazí vkus už niekoľkým generáciám” a jeden z najznámejších českých spisovateľov Milan Kundera zasa na umelcovu adresu použil v jednej zo svojich kníh výraz “idiot hudby.”

Pravdou však je, že tieto nelichotivé slová pochádzajú z minulosti a je otázka, či by ich títo ľudia zopakovali aj v deň oznámenia Gottovej smrti.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Karel Gott
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie