Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Prezident Zeman príde aj o sto rokov!

Do Martina sa zišla politická špička Slovenska i Česka, aby si pripomenuli storočnicu podpisu Martinskej deklarácie, ktorou sa Slováci prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Prezident Zeman príde aj o sto rokov!
Zdroj: TASR

Na slávnostnom podujatí pod holým nebom zaznela slovenská i česká hymna a svoju reč predniesli prezidenti, premiéri i predsedovia parlamentu oboch krajín. Na pódium vystúpil aj Miloš Zeman a svojim prejavom potvrdil, že aj napriek vysokému veku je stále schopný zabaviť publikum svojimi bonmotmi. Prítomní diváci ho za to odmenili smiechom a potleskom. O téme píše český portál blesk.cz.

Láska, šťastie a krásna budúcnosť

Hlava českého štátu Miloš Zeman dorazil na Slovensko už v pondelok večer a zamieril si to rovno do Martina. “Prezidenti Zeman a Kiska sa zhodli, že na svete neexistujú bližšie národy ako sú Česi a Slováci,” píše Blesk. Obaja politici ocenili, že bratské národy si už viac nemusia vyčítať kto na koho dopláca a že sa po rozdelení spoločného štátu opäť stretli v zjednotenej Európskej únii.

“Zeman si iba rypol, že by uvítal, keby súčasní projektanti EÚ boli múdrejší,” dodáva český portál. Následne český prezident zaželal Slovákom veľa lásky, šťastia, priateľstva a šťastnú budúcnosť. Zároveň však opäť podpichol slovenskú vládu, že štátny sviatok pri príležitosti vzniku spoločnej republiky vyhlásila špeciálne len raz za sto rokov. “Ak ma však pozvete aj o sto rokov, rád prídem. Budem síce starší, ale dúfam, že aj múdrejší,” zavtipkoval Miloš Zeman a prítomní jeho humor ocenili potleskom.

Neúcta k histórii

Český portál si všíma, že Slováci nie sú schopní osláviť deň, keď spoločná republika reálne vznikla a rozhodli sa klásť dôraz na 30. októbra, keď sa k nej slovenská reprezentácia prihlásila.

“Napriek tomu, že sto rokov od založenia Československa oslavujú Česi i Slováci spoločne, 28. október nie je na Slovensku štátnym sviatkom. Oficiálne oslavy boli naplánované až na utorok, keď sa pripomína prijatie Martinskej deklarácie. Ani tento deň však bežne nie je štátnym sviatkom. Zákonodarci ho vyhlásili len jednorazovo na tento rok,” dodáva český portál.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie