SVET O SLOVENSKU: Rakúšania sa chvastajú, že nám prekazili Mochovce

Nemecké i rakúske médiá uvádzajú, že dostavba jadrovej elektrárne v Mochovciach sa posúva pod tlakom výhrad zo strany Viedne. Realita je však iná a Slovensko sa sťažuje na rakúsky slovník.

“Slovensko posúva dostavbu jadrovej elektrárne pod tlakom Rakúska,” znie titulok nemeckého portálu Deutsche Welle. Článok znie ako opis víťazstva Viedne, ktorá svojimi výhradami voči bezpečnosti plánovaných nových blokov jadrovej elektrárne Mochovce dokázala prinútiť slovenskú vládu k ústupkom. Realita je však iná. Peter Pellegrini reaguje úplne opačne a odmieta pokusy rakúskej vlády zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska.

Termín sa posúva

Deutsche Welle sa opiera o parafrázované slová šéfa Slovenských elektrární Branislava Strýčka: “Šéf Slovenských elektrární sa pred slovenskými poslancami vyjadril, že dokočenie Mochoviec sa opäť posúva z plánovaného júna na november, prípadne až na marec 2020. Uviedol, že dôvodom sú výhrady Rakúska voči projektu,” píše nemecký portál.

Slovenské médiá však informovali, že Branislav Strýček ako oficiálny dôvod ďalšieho posunutia dokončenia reaktorov označil dlhšiu hydroskúšku a prieťahy v stavebných prácach, ktoré sa oproti pôvodným plánom ukázali ako náročnejšie.

Článok tiež uvádza, že rakúske obavy podporila aj environmentálna organizácia Global 2000, podľa ktorej má projekt dostavby Mochoviec niekoľko vážnych nedostatkov. Ochranná štruktúra reaktora je vraj poškodená a mohla by zlyhať v prípade zemetrasenia alebo havárie. “Ďalším dôvodom na obavy je fakt, že reaktory boli pôvodne postavené ako sovietske typy a iba neskôr boli upravené podľa západoeurópskych štandardov,” píše Deutsche Welle.

Svätá vojna

Slovenská strana však tieto spochybnenia bezpečnosti Mochoviec odmieta a slovenský premiér osobne pozval rakúskeho kancelára na návštevu elektrárne, aby sa na vlastné oči presvedčil, že nie je dôvod na obavy. A zároveň pritvrdil slovník: “Kancelár Kurz prekračuje svoje právomoci, keď sa snaží zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska,” cituje Pellegriniho slová portál.

Premiéra pobúrilo najmä vyhlásenie rakúskeho kancelára, že Viedeň sa v tomto smere nevzdá a urobí všetko pre to, aby zabránila dostavbe Mochoviec. “Pellegrini obvinil Rakúsko, že vyhlásilo svätú vojnu všetkým jadrovým elektrárňam v regióne. Dodal, že Slovensko má dlhoročné skúsenosti s jadrovou energiou a o tom, či bude ďalej rozširovať svoje kapacity bude rozhodovať výlučne slovenská vláda,” dodáva Deutsche Welle. O téme by Kurz a Pellegrini mali rokovať aj počas nadchádzajúceho európskeho summitu v Rumunskom Sibiu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk