Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Rekordný nárast HIV! Sme na 6. mieste na svete

Počet slovenských pacientov nakazených smrteľným vírusom HIV narástol za posledné roky o viac ako sto percent. Netreba však podliehať panike, nie je to už taký strašiak ako kedysi.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Rekordný nárast HIV! Sme na 6. mieste na svete
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Ak sa niekto nakazil HIV vírusom v osemdesiatych rokoch minulého storočia, väčšinou mu zostávalo len pár rokov života. Táto infekcia je dodnes vnímaná s rovnakou hrôzou ako trebárs rakovina, ale vedecké bádanie za uplynulé desaťročia dokázalo priniesť naozaj významný pokrok v možnostiach liečby.

HIV a následnú chorobu AIDS však rozhodne nemožno podceňovať a preto sú aj aktuálne zistenia o stúpajúcom počte nakazených alarmujúce.

Smutná svetová špička

Európsky portál Politico priniesol šokujúci rebríček krajín, kde v období rokov 2010 – 2018 najviac vzrástol počet obetí vírusu HIV. Na prvom mieste sú Filipíny, kde za toto bezmála desaťročné obdobie pribudlo o 203 percent viac nakazených. Nasledujú Egypt a Madagaskar so zhruba rovnako vysokým prírastkom.

Potom však prichádzajú veľké európske prekvapenia. Ako píše Politico, na štvrtom svetovom mieste je Čierna Hora (+129%), nasleduje Česko (+128%) a na šiestom mieste svetového rebríčka v náraste HIV nakazených je Slovensko (+106%).

Treba však zdôrazniť, že toto nie sú krajiny, kde žije najviac ľudí s touto smrteľnou nákazou. Vysoké percentá vyjadrujú len tempo, s akým pribúdajú noví pacienti s HIV.

Nie je to také zlé

Stúpajúca tendencia je alarmujúca, ale napriek tomu zostáva Slovensko stále jednou z krajín s najmenším celkovým počtom nakazených. Ku koncu minulého roka malo diagnózu HIV pozitívneho pacienta 1072 ľudí žijúcich na Slovensku a v 120 prípadoch sa choroba rozvinula do štádia AIDS. Ročne na túto diagnózu zomrú na Slovensku asi traja ľudia.

Dobrou správou je, že možnosti liečby a prevencie HIV sa dnes dostali na takú vysokú úroveň, že lekári prirovnávajú život s touto diagnózou k cukrovke. Tiež ide v zásade o neliečiteľné ochorenie, s ktorým sa však vďaka liekom dá dlhodobo žiť. Odhaduje sa, že ak tridsiatnik dostane HIV, môže ešte s dobrou liečbou žiť v priemere 45 rokov plnohodnotným spôsobom.

Politico uvádza, že vo svete sa už používa aj liek PrEP, ktorý funguje ako vysoko účinná prevencia. “Denné užívanie PrEP znižuje riziko nákazy HIV cez pohlavný styk o viac ako 90 percent a v prípade užívateľov drog je to o 70 percent,” dodáva portál.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie