Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Správa o odsúdení Mazureka boduje

Aj zahraničné médiá si všímajú, že kvôli rasistickým rečiam na adresu Rómov prišiel prvýkrát v histórii slovenský poslanec parlamentu o svoj mandát.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Správa o odsúdení Mazureka boduje
5
Galéria
Zdroj: TASR

Milan Mazurek z Kotlebovej strany ĽSNS už nie je poslancom Národnej rady. Ústava totiž jasne hovorí, že poslanec stráca svoj mandát, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.

Táto podmienka sa v prípade Mazureka naplnila, keď Najvyšší súd potvrdil verdikt prvostupňového súdu, ktorý ho uznal vinným z trestného činu hanobenia rasy a národa. Dopustil sa ho svojimi urážlivými výrokmi na adresu Rómov v roku 2016 v rozhovore pre žilinské rádio Frontinus.

Rasistické reči

Prípad odsúdeného Mazureka si všíma prestížny francúzsky portál Le Figaro a podrobne popisuje, za čo bol člen Kotlebovej strany odsúdený: “Pred tromi rokmi v rozhovore pre lokálne rádio prirovnával Rómov k zvieratám a obviňoval ich, že majú deti ako zárobkovú činnosť, pričom ich nútia kradnúť a žobrať.”

Le Figaro ďalej svojim čitateľom približuje situáciu, v akej žijú slovenskí Rómovia. Približne pätina z ich celkového počtu zhruba 400-tisíc žije v chudobe v približne 600 osadách sústredených najmä na juh a východ krajiny. Ich bieda a zlý vzťah väčšinovej spoločnosti s Rómami je častou témou, ktorá v súvislosti so Slovenskom zaujíma zahraničné médiá.

Originálna obhajoba

Francúzsky portál dodáva, že odsúdený mladý poslanec, ktorý má len 25 rokov, stráca nielen svoj mandát, ale musí zaplatiť aj pokutu desaťtisíc eur. “Ak by ju odmietol zaplatiť, súd by ho poslal na šesť mesiacov do väzenia,” píše Le Figaro. Pripomína tiež, že v apríli Najvyšší súd rozhodoval aj o podaní generálneho prokurátora na rozpustenie celej Kotlebovej strany, ale tomuto návrhu nevyhovel.

O téme píše aj český portál idnes.cz. Špeciálne si všíma Mazurekovu obhajobu pred Najvyšším súdom, ktorá niektorých pozorovateľom prekvapila. Člen ĽSNS sa totiž bránil nielen klasickými rečami o slobode prejavu, ale snažil sa aj spochybniť autenticitu zvukového záznamu osudného rozhovoru, ktorý súdu dodal sám konateľ rádia Frontinus a už tri roky visí v nezmenenej podobe na sociálnych sieťach.

Foto: ilustračné

Milan Mazurek
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie