rbt Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Susedia sa boja, že znečistená Slaná vyhubí život aj v Maďarsku

Ekologická katastrofa na rieke Slaná sa blíži k maďarským hraniciam. Ochranári aj europoslanci podávajú sťažnosť do Bruselu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Susedia sa boja, že znečistená Slaná vyhubí život aj v Maďarsku
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ťažké znečistenie vodou z baní rieky Slaná, ktorá priteká do Maďarska zo Slovenska, viedlo k masovému vyhynutiu rýb a iných vodných živočíchov. Podľa miestnych obyvateľov je rieka v podstate mŕtva.

Mŕtva rieka

Hoci znečistenie ešte nedosiahlo maďarské hranice, poslankyňa parlamentu za Momentum Anna Donáth vyzvala vlády oboch krajín, aby konečne konali, informuje Hungary Today.

Je to oficiálne, rieka je mŕtva a žiaden úrad to nemôže poprieť,“ povedal zástupca rybárskeho zväzu Tibor Varga, ktorý sa na nečinnosť úradníkov chce sťažovať v Európskej komisii.

Znečistená banská voda vyteká z areálu zatvoreného podniku Siderit do rieky minimálne od februára tohto roka.

Kým sa slovenskej časti vodného toku toxický odpad z bane vyhubil život v rieke, na maďarskej strane zatiaľ merania znečistenie nezachytili.

Hnev na úrady rastie

Predstavitelia obcí, cez ktoré Slaná tečie, strácajú trpezlivosť s nečinnosťou oboch štátov. Starosta dedinky Jákfalva Ernő Vilcsek zverejnil nahnevané video určené maďarskému prezidentovi Jánosovi Áderovi. Ten ochranu životného prostredia zaradil medzi svoje priority, ale o probléme mlčí.

Okrem jedného sľubu začiatkom mája, vláda neurobila nič,“ hovorí opozičná poslankyňa Donáth. V predchádzajúcich dňoch Maďari zaznamenali podozrivé zafarbenie vody v rieke, ale toxické látky zatiaľ zostávajú pod nebezpečnou úrovňou.

Nahnevaný – na slovenskú vládu – je aj europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko). „Situáciu monitorujem prakticky od začiatku, trpezlivo čakám na riešenie, minulý týždeň som bol opäť na mieste. Ostal som zhrozený,“ povedal v pondelok.

Podľa neho je environmentálna katastrofa výsledkom nečinnosti kompetentných orgánov a prehadzovanie si zodpovednosti z jedného ministerstva na druhé. „Obraciam sa preto so sťažnosťou na Európsku komisiu,“ dodal europoslanec.

Od polovice februára

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára. Príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná fungoval do roku 2008.

Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vo vode potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu a síranov a výskyt arzénu.

Situáciu na rieke Slaná rieši aj Slovenská inšpekcia životného prostredia, podľa ktorej sa má na čistenie vytekajúcich znečistených vôd z bane do Slanej vybudovať technologická lin­ka.

Štátny podnik Rudné bane podal v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Podnik odmieta tvrdenia, že si nesplnil svoje povinnosti.

Neprehliadnite:

OBRAZOM: Laboratórne testy potvrdili v rieke Slaná aj arzén!
6
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM