Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Uniesla Vietnamca vláda zapletená s mafiou ?

Udalosti posledných mesiacov robia z našej krajiny veľmi podozrivé miesto, kde sa dejú veci ako zo špionážneho filmu. Ešte sa nevyriešila vražda Kuciaka a už je na stole škandál s uneseným Vietnamcom.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Uniesla Vietnamca vláda zapletená s mafiou ?
Zdroj: TASR

Ťažko si spomenúť na dobu, keď bolo Slovensko viac prepierané v zahraničných médiách ako je tomu dnes. Otrasná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vyniesla na povrch prepojenia Ficovej dnes už bývalej poradkyne Márie Troškovej na veľmi pochybných Talianov spájaných s talianskou mafiou.

Následne na Slovensko prišla delegácia europoslancov pozrieť sa, kto to slovenských farmárov na východe škandalózne oberá o pôdu, aby sa obohacoval na agrodotáciách a dnes slovenská vláda musí vysvetľovať, ako je možné, že jej lietadlom sa vietnamskej tajnej službe podarilo z priestoru EÚ uniesť vietnamského občana Trinha Xuana Thanha.

Nevídaný škandál

Svoje domáce politické aféry a korupčné prípady má každá krajina. Ale to, čo sa deje v poslednom období na Slovensku, je skutočne silná káva. “Táto historka by vystačila aj na špionážny román,” píše o prípade uneseného Vietnamca Thanha z Berlína cez Bratislavu prestížny francúzsky denník Le Monde.

Ďalej dodáva, že podľa nemeckých zdrojov sa táto vietnamská operácia podarila vďaka pomoci slovenských úradov – “či už postupovali vedome, alebo nevedome.” Každá z týchto dvoch možností vrhá na Slovensko poriadnu hanbu – buď sa slovenský exminister vnútra stal komplicom medzinárodného zločinu, alebo je taký neschopný, že sa skrátka nechal dobehnúť cudzou tajnou službou a ani si to nevšimol.

Kaliňák v centre pozornosti

Každopádne, článok v Le Monde vyšiel s veľkým titulkom “Slovensko zapletené do únosu Vietnamca z Nemecka.” Francúzsky denník rekapituluje príbeh bývalého komunistického kádra Trinha Xuana Thanha, ktorý sa po domácich obvineniach z korupcie rozhodol utiecť do Nemecka a požiadať o politický azyl. Berlín mu ho napokon udelil, ale Thanh sa ho už nedočkal, pretože ho vietnamská tajná služba uniesla a podľa dostupných informácií ho dostala späť do Vietnamu práve pomocou slovenského vládneho špeciálu.

“Táto informácia vyvolala na Slovensku zdesenie, čo je umocnené tým, že sa objavila len päť mesiacov po vražde Jána Kuciaka. Tento novinár rozoberal prepojenia medzi mafiou a vládou, ktorá je zložená z populistickej ľavicovej strany Smer-SD a extrémne pravicovej SNS,” píše Le Monde.

Francúzsky denník si špeciálne všíma osobu Roberta Kaliňáka, ktorý vystupuje v kauze únosu Vietnamca. “Je to kontroverzný politik, podozrivý z korupcie. Zo svojho postu musel odísť na základe tlaku pouličných protestov po vražde Jána Kuciaka.”

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM