Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Úspech našich horolezcov nezastavil ani mráz a búrka

Štyria kamaráti a vynikajúci horolezci vyliezli novú ťažkú cestu v divokých a nehostinných horách Kirgizska.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Úspech našich horolezcov nezastavil ani mráz a búrka
Zdroj: planetmountain.com

O úspechu Ondreja Húserky, Jozefa Krištoffyho, Vladimíra Lineka a Maťa Grajciara v kirgizskom pohorí Pamír píše portál planetmountain­.com. V článku podrobne zachytáva cestu slovenských horolezcov na vrchol Pik Aleksander Blok s úctyhodnou nadmorskou výškou 5239 metrov. Rok 2017 sa javí ako skutočne dobrý ročník pre úspechy slovenských horolezcov. V máji zasa Peter Hámor uzatvoril takzvanú Korunu Himalájí. To znamená, že zdolal všetkých štrnásť himalájskych osemtisícoviek a to bez prídavného kyslíka.

Kirgizský výkon

Štvorica slovenských horolezcov pobudla vo vysokohorskej oblasti Pamír v doline Ak-Su od konca júla až do 10. septembra. Ich športový výkon je korunovaný novou ťažkou cestou s názvom Summer Bouquet 9+, 70-stupňový ľad. Chlapi ju dokázali zvládnuť voľne štýlom PP.

Cieľom bol vrchol Pik Alexander Blok a jeho kolmá žulová stena dlhá neuveriteľných tisíc metrov. Bežnému človeku sa musí zakrútiť hlava už len pri pohľade na tento strmý terén. Slováci v ňom žili, liezli aj spali skoro sedem týždňov.

Nepriaznivé počasie neodradilo

Planetmountain­.com uznanlivo komentuje výkon slovenskej horolezeckej štvorice. “Po tom, ako slovenskí horolezci Martin Grajciar, Ondrej Húserka, Jozef Krištoffy a Vladimír Linek cestovali minivanom z Osha do Uzgurusha, prepravili pol tony vybavenia pomocou koní a somárov do ľadovcovej doliny Ak – Su.”

Následne začali 6. augusta samotný výstup, ale bolo hmlisto a počasie im neprialo ani po zvyšok expedície. “Zlé poveternostné podmienky pretrvávali aj ďalšie dni, ale Slováci napredovali,” píše portál. Teploty v noci klesali pod mínus desať stupňov a cez deň sa sotva vyhupli cez nulu.

“Tesne pod vrcholom ich zachytila búrka. Dokázali sa pred ňou ukryť a po pol hodine sa počasie našťastie umúdrilo. Všetci štyria členovia expedície sa tak mohli postaviť na najvyšší bod Pik Alexander Blok o 18:00,” udáva portál. Za celý čas vraj mali len jediný slnečný deň. Úžasný pocit zo zdolania ďalšej méty im to však určite nepokazilo.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie