Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: V Česku už zamestnávajú aj Nepálcov

Situácia na pracovnom trhu za riekou Moravou je katastrofálna. Zohnať voľných pracovníkov je už skutočne veľký výkon a to vo všetkých profesiách. Česi tak začali voziť ľudí až z Ázie.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: V Česku už zamestnávajú aj Nepálcov
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Miera nezamestnanosti v Českej republike je 2,7 percenta, čo je najmenej od roku 1996. Nečudo, že v takejto situácii už skutočne nepracuje len ten, kto nechce, alebo nemôže. Český portál metro.cz to komentuje slovami “kde nič nie je, ani smrť neberie.” Českým zamestnávateľom sa nedarí zlákať zamestnancov ani z tradične spoľahlivých krajín ako Slovensko, či Rumunsko. A tak sa začali obracať na exotické destinácie.

Remeselník je kráľ!

Článok na metro.cz začína príbehom pána Václava z českého Huntířova, ktorý nedávno rekonštruoval dom. Podrobne popisuje, že to bolo naozaj náročné: “Keď zháňal remeselníkov, najprv oslovil stavebnú firmu. Tá si však vypýtala strašné peniaze, lebo majiteľ dobre vie, že o stavebných pracovníkov je veľká núdza. Napokon, aj on sám potvrdil, že murárov, pokrývačov alebo inštalatérov takmer nenájdu.”

Václav sa napokon vynašiel a potrebných remeselníkov si zabezpečil lacnejšie medzi miestnymi nezamestnanými: “Majú minimálnu podporu, ale načierno si celkom slušne zarábajú.” Vraj je takýchto pracantov, čo zneužívajú systém, celkom dosť: “Nechali by sa zamestnať, ale nechce sa im vstávať o piatej ráno a od šiestej už makať niekde na stavbe,” cituje jeho slová metro.cz.

Dovoz ľudí z cudziny

Uvedený príbeh podľa portálu dokazuje, že mnoho firiem, najmä zo stavebníckeho sektoru, si skrátka nedokáže nájsť zamestnancov medzi domácimi nezamestnanými a tak sa musia obzerať v zahraničí. Aj tam je to však komplikované. “Zatiaľ sme sa vždy snažili hľadať ľudí doma alebo na Slovensku, ale je to bez šance,” cituje portál slová Ondřeje Wachala z rodinnej stavebnej firmy.

Dodáva, že ešte donedávna sa im darilo naverbovať pracovníkov v Rumunsku, ale aj tam už zdroje vyschli. Rumunské platy už vraj dostihli, či dokonca predbehli tie české a tak miestni ľudia radšej zostávajú doma. “Kvôli rastúcim zákazkám, o ktoré nechcú prísť, riešia nedostatok pracovníkov ich dovozom z Ukrajiny a dokonca aj z Nepálu. V dohľadnom čase ich má nastúpiť desať a možno to nebude konečné číslo,” dodáva český portál.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie