Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Volkswagen prepúšťa. Autoland v ohrození?

Bratislavská automobilka oznámila, že sa rozlúči s troma tisíckami zamestnancov. Nie je to novinka, ale stále vyvoláva vášnivé debaty o zraniteľnosti slovenskej ekonomiky založenej na výrobe áut.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Volkswagen prepúšťa. Autoland v ohrození?
7
Galéria

Takmer polovicu priemyselnej produkcie Slovenska tvorí výroba áut. Český portál idnes.cz s trochou zveličenia píše, že pokles predaja v tomto segmente vyvoláva na Slovensku, ktoré označuje za “autoland”, paniku. Pravdou je, že trendy v mobilite smerujú k elektroautám a k zdieľanej mobilite, čo ohrozuje produkciu tradičných spaľovacích motorov. Celý sektor a jeho zamestnanci tak stoja na križovatke.

Prepustený David

“Keď David dostal prácu na montážnej linke bratislavského závodu Volkswagen, kolegovia mu blahoželali, že sa mu podarilo zabezpečiť si dobre platené miesto, na ktorom môže zostať až do dôchodku,” začína svoj článok idnes.cz. Na Davida však následne čakalo nemilé prekvapenie – stal sa jedným z tri tisíc zamestnancov, ktorí dostali výpoveď.

Portál pripomína, že Volkswagen prepúšťa prvýkrát za posledných desať rokov: “Rušenie pracovných miest v továrni, ktorá je najväčším súkromným zamestnávateľom na Slovensku upozorňuje na problémy, ktorým Slovensko čelí, ak chce tempo v automobilovom sektore udržať.”

A čo sú hlavné dôvody na slovenské obavy? “Konkurencia lacnejších krajín z juhovýchodnej Európy, prechod na elektromobily a globálne obchodné napätie… výrobcovia čoraz viac zvažujú, kam v budúcnosti umiestnia svoje výrobné linky. Samotný Volkswagen teraz plánuje výstavbu nového závodu pravdepodobne v Turecku.”

Rozhoduje sa o budúcnosti

Aktuálne komplikuje situáciu v automobilovom priemysle aj možnosť zavedenia amerických ciel vo výške 25 percent na dovoz európskych áut. To by bola ďalšia rana pre bratislavskú automobilku. “Považovalo sa za samozrejmosť, že závody ako ten v Bratislave budú pokračovať a vyrábať nové generácie modelov… to sa už dnes nedá predpokladať,” cituje český portál slová analytika LMC Automotive Carola Thomasa.

Preto bude do budúcnosti pre Bratislavu kľúčové, aby pritiahla čo najviac výroby modelov elektroáut, ktorým patrí budúcnosť. Portál idnes.cz pripája aj vyjadrenie generálneho riaditeľa Volkswagenu Slovakia Olivera Grünberga. Podľa jeho slov sa očakáva rozhodnutie o budúcnosti závodu do konca roka. Šance na dobré správy by podľa neho rozhodne zvýšilo zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku.

Foto: ilustračné

Volkswagen
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie