SVET O SLOVENSKU: Vykradnúť dažďový prales? Aj to sa dá

Skupina slovenských pašerákov sa pokúsila vyviezť z chráneného dažďového pralesa na Sri Lanke stovky ohrozených druhov živočíchov i rastlín. Trest ich zrejme neminie.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Vykradnúť dažďový prales? Aj to sa dá
Zdroj: TASR

Národný park Siharadža na Sri Lanke je malým kúskom raja na zemi. Uprostred hustej tropickej vegetácie žije množstvo ohrozených zvierat a vtákov. Mnohé z nich predstavujú endemické druhy, to znamená, že sa nevyskytujú nikde inde na Zemi. Prales bol pre svoje prírodné bohatstvo zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nečudo, že park priťahuje množstvo špekulantov, ktorí sa pokúšajú z neho vyniesť a speňažiť vzácne druhy fauny a flóry. Miestny portál newsfirst.lk informuje, že sú medzi nimi aj Slováci.

Kráľovstvo leva

Siharadža je označovaný ako posledná neporušená oblasť dažďového pralesa na Srí Lanke. Vďaka vysokému stupňu ochrany poskytuje aj posledné prirodzené prostredie pre divoké šelmy žijúce na ostrove a preto ho miestni nazývajú aj Kráľovstvo leva. Nájdete v ňom aj zopár slonov a leopardov, aj keď len veľmi vzácne.

Prales patrí medzi obľúbené destinácie turistov, ktorí na Sri Lanku zavítajú. Pozornosť botanikov, ornitológov a bohužiaľ i pašerákov zas priťahujú najmä bohaté druhy vzácnych rastlín, vtákov a hmyzu. “Strážcovia parku zadržali skupinu piatich Slovákov, ktorí sa snažili prepašovať z parku Siharadža ohrozené druhy rastlín a hmyzu,” píše portál newsfirst.lk.

Pašeráci pod rúškom noci

Správu dopĺňa i video, ktoré detailne ukazuje zadržané nádoby, do ktorých slovenskí pašeráci ukryli nádherné motýle, rastliny i obrovské živé viacnôžky. “Skupina Slovákov bývala uplynulé tri dni v hoteli v blízkosti vstupu do Siharadže. Pokúsili sa prepašovať stovky druhov počas noci,” píše portál.

Na miesto bola privolaná aj polícia. Muži zákona urobili na izbe Slovákov raziu a zaistili aj technické vybavenie, ktoré pašeráci používali – sofistikované kamery, drony a chemikálie na uspanie a konzervovanie vzoriek. Portál neuvádza bližšie, aký trest na pašerákov čaká. Takéto prehrešky sú však na Sri Lanke vnímané veľmi citlivo.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk