Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Z Petržalky je lukratívna adresa

Bývať na tomto najväčšom sídlisku strednej Európy už dávno nie je pod úroveň. Imidž Petržalky sa postupne premenil z králikárne na modernú a lukratívnu lokalitu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Z Petržalky je lukratívna adresa
13
Galéria

Mnoho zahraničných turistov najmä zo západnej Európy, či Ázie si pri návšteve Bratislavy nenechá ujsť aj prehliadku Petržalky. Klasické turistické bedekery ju síce nezaraďujú medzi zaujímavosti, ktoré treba v slovenskej metropole vidieť, ale objavuje sa čoraz viac recenzií, ktoré toto sídlisko cudzincom odporúčajú ako veľký zážitok. A prekvapivo ho začali objavovať aj Česi.

Už to nie je králikáreň

“O tejto štvrti sa hovorí, že najväčším sídliskom strednej Európy. Žije tu zhruba 130-tisíc obyvateľov a na necelých 29 kilometroch štvorcových sa nachádza asi 40-tisíc bytov,” začína svoju rozsiahlu reportáž z Petržalky český portál idnes.cz. V nadpise si však neodpustil starú narážku, že ide o “najväčšiu králikáreň v Bratislave.” Autor však čitateľov postupne presviedča, že to už dávno nie je pravda.

“Naším sprievodcom je cestovateľ Peter, ktorý sa do jedného petržalského paneláku nasťahoval v roku 2011. Objavujeme s ním, že táto džungľa nie je až taká betónová a v tieni panelákov sa skrývajú mnohé zaujímavosti,” uvádza idnes.cz. Približuje, že Petržalka je dnes medzi Bratislavčanmi populárnym miestom, rastie tu kvalita života a je tu veľa zelene, ktorá umožňuje pestovať športy.

Neslávne známa budova

“Petržalka nastavuje svojim obyvateľom i nám prívetivú tvár, hoci sú všade naokolo nie príliš estetické paneláky, z ktorých by niektoré potrebovali elixír krásy,” popisuje portál.

Osobitne si všíma výškovú budovu Technopolu, ktorá za posledný rok získala aj trochu iný význam: “Aktuálne sa o nej hovorí najmä v súvislosti s podozrivými aktivitami Mariána Kočnera, ktorý je obvinený z Kuciakovej vraždy. Práve Kuciak v roku 2017 otvoril kauzu Technopol a pár dní pred smrťou chystal pokračovanie článku,” uvádza idnes.cz.

článku podrobne popisuje aj históriu tohto územia a pripomína aj temné deväťdesiate roky, kedy sa Petržalka stala neslávne známa najmä pre kriminalitu a drogy. “To bolo pred 25 rokmi. Dnes tu drogy nie sú a kriminalita je tu rovnaká ako inde. Myslím, že v centre je to nebezpečnejšie ako tu,” cituje portál Petra.

Smeje sa na turistoch, ktorí sem často prichádzajú so starými informáciami a márne hľadajú pochybné geto, kde sa po zotmení nevychádza von. Dnes je však realita iná. Ako uzatvára idnes.cz – “z Petržalky ako betónovej džungle, králikárne, či škaredého káčatka Bratislavy sa postupne stáva lukratívna adresa.”

Foto: ilustračné

Petržalka
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie