Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Zavraždený Filipínec bol skutočný hrdina

Otrasná vražda mladého filipínskeho muža v nočnom centre Bratislavy naďalej zamestnáva zahraničnú tlač. K prípadu sa vyjadril aj filipínsky minister zahraničných vecí.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Zavraždený Filipínec bol skutočný hrdina
Zdroj: TASR

Násilná smrť Henryho Johna Acordu vyvolala pobúrenie slovenskej i filipínskej verejnosti. V Bratislave sa už hovorí o posilnení bezpečnosti na uliciach v noci a vážne sa diskutuje o tom, či sa ľudia inej farby pleti môžu ešte na Slovensku cítiť v bezpečí. Filipínčana udrel päsťou a dokopal do hlavy Juraj z Dunajskej stredy, ktorý bol v porovnaní s drobným ázijským mužom asi o polovicu väčší. To ešte viac podčiarkuje odvahu, ktorú Henry snažiaci sa ochrániť svoje kolegyne preukázal. O téme píše filipínsky portál Philippine Daily Inquirer.

Hrdinský čin

“Oplakávame stratu jedného z našich spoluobčanov, ktorý je bezpochyby hrdinom, keďže sa snažil pomôcť bezbranným ženám v cudzej krajine,” vyhlásil filipínsky minister zahraničných vecí Alan Cayetano. Reagoval tak na tragickú smrť Henryho Johna Acordu koncom mája počas jednej sobotnej noci v Bratislave.

Filipínec sa snažil ochrániť svoje kamarátky pred dotieravým Jurajom z Dunajskej stredy, ktorý už na prvý pohľad pôsobí dojmom, že celý doterajší život strávil v posilňovni. Agresor Henryho najprv udrel päsťou do tváre, čo ho okamžite zložilo k zemi. Jurajovi to však nestačilo a ležiaceho Filipínca ešte kopol do hlavy, čím ho zabil. Podľa zverejnených záberov si na jeho bezvládne telo ešte vyložil nohu, akoby to bola trofej z lovu…

Rasistické prasa

Aj keď je Juraj H. zatiaľ obvinený len zo zabitia, čoraz viac ľudí si myslí, že ak by Henry nebol zjavne inej rasy, útok by nemusel byť taký brutálny. Na túto skutočnosť narážajú aj viacerí komentátori pod článkom na filipínskom portáli.

“Rasistické prasa, ktoré zabilo nášho filipínskeho krajana musí čeliť spravodlivému súdu. Kopal nášho úbohého filipínskeho brata do hlavy, keď ležal na zemi a to priamo na verejnosti,” píše jeden z filipínskych čitateľov. Viacerí poukazujú na nepochopiteľný fakt, že Juraja po hroznom čine prokurátor pôvodne pustil na slobodu.

“Dokonca ho prepustili z väzby a vrátil sa tam až po tom, ako to vyvolalo silnú verejnú reakciu…” Iný čitateľ však pohotovo reaguje – “Ako funguje systém spravodlivosti na Slovensku? Ak je to ešte horšie ako na Filipínach, tak čo môžeme čakať?”

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie