Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Zážitok menom Medzilaborce

V malom východoslovenskom meste vraj zažijete všetko – svetové umenie, dožívajúci socialistický realizmus, špinu i biedu novodobého kapitalizmu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Zážitok menom Medzilaborce
Zdroj: TASR

Český portál idnes.cz priniesol rozsiahlu reportáž z jazdy vlakom po historickej železnici cez Lupkovský priesmyk. Autor veľmi úprimne hodnotí to, čo vidí a svojim čitateľom ponúka nadšené zážitky z autentického východoslovenského kraja i menej príjemnú odvrátenú tvár. Čitateľa zaujme už prvá veta reportáže: „Ak máte pocit, že tunely súvisia s politikou, tak pre Lupkovský tunel na severovýchodnom Slovensku to platí stopercentne.“ Autor však nemá na mysli nejaké rozkrádanie, ale novodobé dejiny.

Zabudnutý poklad

Železničná trať cez Lupkovský priesmyk sa dokončila v roku 1874 ako mimoriadne strategicky dôležitá spojnica medzi Budapešťou a Halíčom. „Pôvodne dvojkoľajová trať sa osvedčila v oboch svetových vojnách, ale v dobách mieru je už od rozpadu Rakúsko-Uhorska skôr objektom nezáujmu,“ píše portál.

Milovníkov histórie i prírody preto iste poteší, že poľská strana tento rok obnovila na trati víkendovú turistickú premávku. „Po niekoľkoročnej pauze po nej opäť jazdia vlaky a sprístupňujú tak svojrázny zapadnutý kraj, v ktorom zanechali nezmazateľné stopy dve svetoznáme osobnosti – Andy Warhol a dobrý vojak Švejk,“ uvádza idnes.cz.

Dobre už bolo

Do Lupkovského priesmyku sa vyráža z Medzilaboriec. Na autora článku zanechalo mesto zvláštny dojem: „Za socializmu tu bola konečná nočného rýchlika Laborec z Prahy. Už vtedy mal povesť vlaku, ktorému je lepšie sa vyhnúť… Vlak ďalej nešiel a civilizácia končila v priľahlých dedinkách… Spomienky na ducha reálneho socializmu evokuje väčšina mestských stavieb v Medzilaborciach, ktoré sa od tých čias veľmi nezmenili.“

Autor píše o „pozoruhodnej architektonickej zmesi bez historického centra, ktorú obohacuje honosný chrám Sv. Ducha.“ Po meste sa prechádzal a rozprával sa aj s miestnymi. „Dobový kolorit súčasnosti dopĺňajú skupinky rómskych výrastkov túlajúcich sa mestom a príležitostne obťažujúcich miestnych i cezpoľných.“

Jeden Medzilaborčan prezradil, že za prácou dochádza aj s partiou kamarátov až do Bratislavy. „Dobre tu už bolo,“ zhodnotil život vo svojom rodnom meste. Turisti pritom Medzilaborce navštevujú kvôli Múzeu moderného umenia Andyho Warhola. „Je tu všetko pokope v prapodivnom a rozporuplnom konglomeráte – americký pop-art svetového rozmeru, dožívajúci socialistický realizmus, aj špina a bieda kapitalizmu 21. storočia.“

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM