Rastislav Búgel Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Zbesilý útek pred medveďom

Českí výletníci sa vybrali do západných Tatier na turistiku a uvideli z miestnej prírody viac, ako im bolo milé. Počas zostupu z Holého vrchu narazili na medveďa a spanikárili.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Zbesilý útek pred medveďom
12
Galéria

Stretnúť medveďa v slovenských horách je čoraz častejšie. Hoci za normálnych okolností je zviera plaché a stretnutiu s človekom sa radšej vyhne, väčšinu ľudí v takej chvíli prepadne panika a začnú bežať ako o život. Nemožno im to vyčítať, je to pudová reakcia. Znalci však pripomínajú, že práve takto možno medveďa vyprovokovať, aby človeka začal naháňať. A z takého preteku môže byť len jeden víťaz…

Pomoooc, medveď!

Český portál idnes.cz píše, že dvojica českých turistov narazila na medveďa na turistickom chodníku v blízkosti Baranca. Správa nezmieňuje, ako stretnutie vyzeralo, v akej blízkosti sa šelma nachádzala a či sa chystala zaútočiť. Každopádne, českí turisti vzali nohy na plecia a dali sa na útek, pri ktorom si muž poranil členok.

“Privolaní záchranári českému turistovi členok ošetrili a s ich pomocou zostúpil až k záchranárskemu terénnemu autu, ktorým ho odviezli do údolia. Odtiaľ už dvojica pokračovala samostatne,” píše idnes.cz.

Portál dodáva, že strety turistov s medveďom nie sú na Slovensku výnimočné. “Naraziť na túto šelmu je možné nielen v Tatrách ale aj v nižšie položených lesoch. Polícia tento týždeň vyzvala turistov na opatrnosť v okrese Senica na západe Slovenska, pretože v oblasti zaznamenali pohyb medvedice s mláďatami,” dodáva portál.

Srandičky, srandičky…

Českí čitatelia pod článkom si robia z udalosti žarty a zároveň zdôrazňujú, že turisti zrejme vôbec neboli v ohrození života. “Keď človek stretne medveďa, nemusí robiť vôbec nič, medveď sa o všetko postará sám :-)…. Slovenské medvede majú veľmi radi českých turistov… keby sa nepo..al a neutekal, nezranil by si členok. Určite len zbadal medveďa, ktorý ho mal úplne na háku,” píšu čitatelia.

Myšlienku nevinnej situácie rozvíjajú aj ďalší: “Zrejme o neho medveď vôbec nemal záujem, pretože inak by mu iste neutiekol. Medvede dokážu na krátku vzdialenosť vyvinúť rýchlosť aj 60 km/h. Takže človeka, ktorý beží v priemere 15 km/h by dobehol o chvíľočku a urobil by s ním krátky proces… Medveď by ho nepochybne dostihol, najmä ak mal zranený členok. Turista sa skrátka pos.al kvôli zvieraťu, ktoré o neho nejavilo žiadny záujem.”

Foto: ilustračné

Medveď hnedý
12
Galéria

Rýchle správy

Najčítanejšie