MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Zuzana učí Kanaďanov farmárčiť. Dôvod vás prekvapí

Dopestovať si vlastnú zeleninu dá človeku pocit silného uspokojenia z vlastnej práce. A tak sa využíva aj ako terapia na kanadskej klinike.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Zuzana učí Kanaďanov farmárčiť. Dôvod vás prekvapí
Zdroj: TASR/AP

Kanadský portál cbc.ca prináša príbeh sympatickej Zuzany Poláčkovej, ktorú jej schopnosti v oblasti farmárčenia a včelárstva zaviali do mnohých kútov sveta. Zuzana však má svoju špecialitu – poľnohospodárske zručnosti vyučuje ako súčasť terapie pre ľudí s rôznymi problémami a poruchami.

Africká metóda

Zuzana Poláčková pricestovala na kanadský ostrov Cape Breton v januári a dostala prácu, v ktorej sa zjavne našla: „Domov pre pacientov na odvykacej liečbe v Cape Breton zamestnal expertku zo Slovenska, aby pomáhala ženám v liečbe pomocou farmárčenia,“ píše kanadský portál cbc.ca.

Sympatická Slovenka sa v rozhovore priznáva, že k práci na poli ju priviedol otec, ktorý vždy miloval záhradu, v ktorej vedel dopestovať čokoľvek. Ona však vo svojej praxi využíva poznatky z Afriky.

„Poláčková vyučuje farmárske metódy, ktoré sa naučila v Zimbabwe. Ich súčasťou je kompostovanie, obmieňanie plodín a jej prístup zahŕňa aj spirituálne prvky,“ uvádza portál.

Pokoj zo zeme

Hrabať sa v zemi a vidieť, ako výsledky vlastnej práce rastú človeku pred očami, je skutočne balzam na dušu. Zuzane sa to osvedčilo už vo viacerých krajinách.

„Slovenka pracovala vo viacerých komunitách po celom svete. V Nepále pomáhala pacientom, ktorí sa zotavovali po lepre. Učila ich farmárčiť a chovať včely. V Írsku sa venovala ľuďom so špeciálnymi potrebami, ktorých učila záhradníčiť,“ približuje cbc.ca.

Zuzaninu prácu s pacientkami ocenila aj lekárka a šéfka kanadského domova pre pacientov na odvykacej liečbe Laura Whyte. „Pre mnohé ženy je dobrým príkladom, že aj ony dokážu zvládnuť prácu, ktorá je inak vnímaná ako mužská,“ povedala Whyte.

Lekárka dodala, že miestne pacientky si veľmi pochvaľujú prácu so Zuzanou. Pestovanie vlastného jedla je pre ne naozaj upokojujúce, čo významne pomáha aj ich zdravotnému stavu.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie