Lucia Šútorová Správy

Svetová populácia rýchlo starne: Krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémy

Starnúca populácia má vplyv na všetky odvetvia. Krajiny sa musia prispôsobiť tejto situácii najmä v oblastiach zdravotnej či sociálnej starostlivosti.

Ilustračný obrázok k článku Svetová populácia rýchlo starne: Krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémy
Zdroj: TASR

Zvyšujúci sa podiel starších ľudí v populácii sa stáva jednou z najvýznamnejších spoločenských zmien 21. storočia. Má dosah na všetky odvetvia vrátane pracovných a finančných trhov, dopytu po zdravotnej starostlivosti a sociálnych službách, ovplyvňuje štruktúry rodín a medzigeneračné väzby.

Počet seniorov sa zdvojnásobí

Ako ďalej konštatovala na stretnutí s novinármi Pnina Keren z Izraela, ktorá sa už vyše 30 rokov profesionálne zameriava na starostlivosť o zdravie seniorov a zabezpečovanie ich potrieb, v rokoch 2000 až 2050 sa podiel ľudí, ktorí dosiahnu vek 60 rokov a viac, zdvojnásobí z približne 11 percent na 22 percent. Predpokladá sa, že do roku 2050 počet ľudí vo veku nad 60 rokov celosvetovo dosiahne dve miliardy. Počet seniorov vo veku nad 80 rokov v období 2015 až 2050 podľa odhadov vzrastie z viac ako 120 miliónov na viac ako 440 miliónov a tento fakt môže spôsobiť vážne problémy. Krajiny sa preto musia rýchle prispôsobiť tejto situácii najmä v oblasti systému zdravotnej starostlivosti, sociálnych a opatrovateľských služieb.

Na Slovensku, kde žije asi 5,5 milióna ľudí, je priemerná dĺžka života žien 80,9 roka a mužov 73,5 roka. V slovenskej populácii je 14,9 percenta ľudí starších ako 65 rokov. Najdôležitejšie je riešiť problémy bývania so zabezpečením opatery a zdravotnej starostlivosti o seniorov.

Problémom je samota

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je samota najväčším problémom starších ľudí. Zdravotné problémy im často bránia chodiť medzi ľudí alebo používať dopravné prostriedky, a tak sa dostávajú do izolácie. Rodina a priatelia seniorov často bývajú ďaleko od nich. Ale mať rodinu nablízku ešte neznamená, že blízki budú schopní pomôcť seniorom so všetkým, čo potrebujú. Seniori na Slovensku najradšej volia bývanie vo svojich domovoch s príbuznými nablízku, alebo v kombinácii s domácou opatrovateľskou starostlivosťou. Iní sa rozhodnú pre domov dôchodcov, ale často sú tam nespokojní, lebo podmienky v týchto zariadeniach bývajú stiesnené a seniori tam majú nedostatok súkromia.

Nezávislé bývanie

Ako povedala Pnina Keren, svetovým trendom v súčasnosti je – zabezpečiť pre seniorov nezávislé bývanie v zariadeniach, v rámci ktorých majú zabezpečené stravovanie, zdravotnú starostlivosť, organizované spoločenské aktivity, ako i rôzne služby, napríklad pranie či upratovanie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie