Webnoviny - Svet

Svetový deň osteoporózy – 20. október

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/AP BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Ďalší z októbrových medzinárodne uznávaných dní, ktoré podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Deň 20. október patrí osteoporóze – chronickému civilizačnému ochoreniu, ktoré postihuje najmä ženy v menopauze.

Osteoporóza je známa aj ako rednutie kostí či tichý zlodej kostí. Ide o ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. Vtedy ubúda kostná hmota a narušuje sa mikroarchitektúra kostí. A to vedie k oslabeniu ich pevnosti, čo zapríčiňuje aj zvýšenú lámavosť. Ľudovo povedané, ľudia s osteoporózou sú oveľa viac ohrození zlomeninami a frakúrami.

Medzinárodne uznávaný Svetový deň osteoporózy bol vyhlásený 20. októbra v roku 1996 vo Veľkej Británii. Každý rok má tento deň stanovenú tému, ktorej sa venujú aktivity na národnej a medzinárodnej úrovni v jednotlivých štátoch. Aktivity smerom k verejnosti podporujú národné spoločnosti pre osteoporózu.

Toto ochorenie postihuje podľa štatistík najmä ženy v období prechodu a starších ľudí. Ovplyvňuje kvalitu života, zlomeniny totiž vážne obmedzujú pacienta v každodenných aktivitách. Neraz sú spojené s vysokou úmrtnosťou, najmä u starších ľudí. Hlavná príčina nie je známa, avšak ochoreniu neprospieva sedavý životný štýl – sedenie v práci, za počítačom, večer opäť pred televízorom. Populácia starne, preto je výskyt osteoporózy čoraz vyšší, stále viac ľudí sa dožíva vyššieho veku. K tomu prispieva aj fakt, že ľudia nešportujú a zmenili sa aj ich stravovacie návyky, fajčia a nadmerne konzumujú alkohol, v jedálnom lístku sa čoraz častejšie miesto mliečnych výrobkov obsahujúcich vápnik a horčík vyskytuje strava rýchleho občerstvenia, teda kolové nápoje a hamburgery.

Medzi najčastejšie typy zlomenín spôsobených osteoporózou patria zlomeniny predlaktia, stavcov, horného konca ramennej a stehennej kosti, teda krčka stehennej kosti. Zlomenine krčka stehennej kosti patrí na Slovensku podľa štatistík 7. miesto spomedzi príčin najčastejšieho úmrtia. Pre porovnanie, riziko úmrtia po zlomenej stehennej kosti u 50-ročnej ženy je porovnateľné s úmrtím na rakovinu prsníka. „V súčasnosti je dostupných viacero možností liečby osteoporózy medikamentami, ale okrem toho sú dôležité aj zmeny životného štýlu – správna pohybová aktivita a životospráva, ktoré pomáhajú spomaliť proces rednutia kostí a sú dôležitým doplnením medikamentóznej liečby,“ dopĺňa lekárka z Osteocentra z Nemocnice Košice –Šaca Dr. Soňa Tomková.

Niekoľko faktov a zaujímavostí o osteoporóze: • 1,7 mil – 6,3 mil. je predpokladaný vzostup počtu zlomenín krčka stehennej kosti na celom svete v rokoch 1990 – 2050

• 30 sekúnd, tak často si niekto v Europskej únii zlomí kosť v súvislosti s osteoporózou

• 1 z 2 zlomenín stavcov je v skutočnosti diagnostikovaných

• 1 z 5 pacientov s osteoporotickými zlomeninami krčka stehennej kosti, alebo stavcov ročne v Európe zomrie; celkom 150 000

• 800 – 1500mg je doporučený denný príjem vápnika u dospelých na udržanie zdravej kosti

• 4,5 mld EURO sú ročné náklady na hospitalizáciu pacientov s osteoporotickými zlomeninami v Europskej únii

• zlomeniny krčka stehennej kosti u ženy predstavujú väčšie riziko ako riziko rakoviny prsníka, maternice a vaječníka spolu

• riziko zlomeniny krčka stehennej kosti je u muža väčšie ako riziko rakoviny prostaty.

Zdroj: www.osteoporoza.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM