Webnoviny - Svet

Svidník zverejňuje prehľadnejšie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. decembra (WBN/PR) – Svidník sa chce v budúcom roku dostať v hodnotení Transparency International medzi TOP 20 najlepších samospráv na Slovensku. Objednávky, zmluvy a faktúry bude zverejňovať od decembra omnoho prehľadnejšie.

V poslednom prieskume Transparency International sa Svidník umiestnil na 80. mieste zo 100 hodnotených samospráv. V nasledujúcom rebríčku sa však chce dostať medzi TOP 20 samospráv, ktoré zverejňujú údaje prehľadne a prakticky z pohľadu užívateľa. Mesto využíva od decembra riešenie DATALAN DIGITÁLNE MESTO®, ktoré umožňuje prehľadné zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok, ako aj všeobecne záväzných nariadení a uznesení na portáli www.digitalnemesto.sk.

Od januára 2012 navyše vstupuje do platnosti novela zákona o povinnom zverejňovaní na internete, ktorá nariaďuje zverejňovať skeny zmlúv, základný obsah všetkých objednávok a faktúr, a ich vzájomnú previazanosť. Riešenie DATALAN DIGITÁLNE MESTO® dokáže preniesť všetky potrebné informácie jedným klikom z back-office mestského úradu vo Svidníku priamo na web. „Napriek novele môžu mestá vďaka nášmu riešeniu aj naďalej zverejňovať všetky zmluvy, faktúry a objednávky v plnej verzii. Jednak ide o veľmi jednoduchý a čas nezaberajúci úkon, ale dôležitý je aj fakt, že kompletné zverejňovanie je jasným signálom transparentnosti a otvorenosti každej samosprávy,“ uviedol Ľuboš Petrík, riaditeľ Divízie nových SW produktov spoločnosti DATALAN, a.s.

Služba nie je finančne ani logisticky náročná, ide o jednoduchý prenájom softvéru. „Nový systém nám umožní všetky atribúty nastaviť a potrebné údaje jednoducho zverejňovať. Prinesie nám veľkú časovú a finančnú úsporu. Navyše ide o ďalší krok k efektívnemu a objektívnemu informovaniu obyvateľov o používaní verejných prostriedkov a nakladaní s majetkom mesta,“ informoval primátor Svidníka Ján Holodňák.

Povinné zverejňovanie je jedným zo základných štyroch modulov riešenia DATALAN DIGITÁLNE MESTO®, medzi ktoré patria aj samosprávami obľúbený modul Digitálne zastupiteľstvo, On-line formuláre či E-aukcie. V blízkej budúcnosti DATALAN plánuje zaviesť aj informačno-notifikačný modul, ktorý bude zabezpečovať informovanie o stave podaní občanov a taktiež bude slúžiť ako centrum pre komunikáciu mesta smerom na občana. Mesto bude vďaka nemu informovať obyvateľov o aktivitách v meste a obci, a zasielať upozornenia, či varovania.

Moduly je možné prenajať si komplexne aj jednotlivo na neurčitý čas, podľa individuálnych potrieb danej samosprávy. Výhody prenájmu spočívajú nielen v úspore prostriedkov, keďže finančne nenáročný prenájom nezaťaží miestny rozpočet, ale aj v jednoduchosti aplikácie a používania riešenia, vďaka čomu mesto nepotrebuje investovať do odborných školení a náročných technológií.

Projekt DATALAN DIGITÁLNE MESTO® – Mesto na prenájom získal v súťaži ITAPA 2011 bronz v kategórii „Nové služby“ a na ITAPA 2009 dve ocenenia – víťazstvo v kategórii „Najlepšia prípadová štúdia“ za Digitálne zastupiteľstvo v Košiciach a čestné uznanie v kategórii „Zlepšovanie procesov“ za Digitálne zastupiteľstvo a Manažment aktivít v meste Martin. Okrem toho získal aj ocenenie Zlatý erb v kategórii „Najlepšia elektronická služba samospráv“ za digitalizáciu zasadania mestského zastupiteľstva v meste Martin.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM