Martin Sýkora Regióny Rôzne Zo Slovenska

Svište už hibernujú: Ich pišťanie vo Vysokých Tatrách nebudeme počuť pol roka

Svišť vrchovský tatranský je jednou z atrakcií slovenských veľhôr. Začiatkom októbra sa chlpatí obyvatelia Tatier pobrali do zeme, aby sa ukázali o niekoľko mesiacov.

Ilustračný obrázok k článku Svište už hibernujú: Ich pišťanie vo Vysokých Tatrách nebudeme počuť pol roka
Zdroj: Dnes24.sk

Informácie na webe

Správa Tatranského národného parku (TANAP) pridala na svojej webovej stránke dva nové linky, na ktorých informuje o problematike ochrany svišťov, monitoringu ich pohybu, výskume a úspešnej reštitúcii svišťa do Belianskych Tatier. „Svišťa vrchovského tatranského môžeme po kamzíkovi považovať za druhý symbol Tatier, aj preto sme sa rozhodli pridať na našu webovú stránku dva linky v slovenskej aj anglickej verzii pod názvom Príbeh svišťa,“ informoval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

Foto: Slávka Kellová

Druhá snehová nádielka a sviští spánok

Podľa neho aktuálna druhá snehová nádielka v alpínskom stupni ukončila všetky aktivity svištích rodín. Približne šesť mesiacov tak nebude možné počuť typické pískanie, pretože budú hibernovať vo svojich zimných norách a žiť budú iba z tukových zásob. „Svište počas zimného spánku očakávajú zimu s dostatočnou snehovou nádielkou, ktorá ich ochráni pred nízkymi teplotami. Až v druhej polovici apríla sa vyhrabú z bezpečných úkrytov,“ dodal Majko s tým, že aj z tohto dôvodu má opodstatnenie zimná sezónna uzávera turistických chodníkov, ktorá v TANAP-e trvá od 1. novembra do 15. júna, nakoľko sú vtedy svište veľmi citlivé na vyrušovanie.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM