Webnoviny - Svet

Svište v B. Tatrách priviedli na svet 13 mláďat

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Gabriel Lipták POPRAD 10. augusta (WEBNOVINY) – Reštitúcia svišťa vrchovského tatranského do Belianskych Tatier bola úspešná. Tohto roku pribudlo v Belianskych Tatrách deväť mláďat. Vlani, len rok po prenesení prvých jedincov, zaznamenali ochranári prírastok štyroch mláďat. „Svište sa rýchlo adaptovali na nové prostredie a veľmi aktívne obsadili novú lokalitu,“ uviedol pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. V prípade, že svište v Belianskych Tatrách nezasiahnu nejaké mimoriadne udalosti, je predpoklad, že sa rozšíria aj do ďalších častí Belianskych Tatier.

Projekt reštitúcie svišťa začali ochranári v roku 2008, kedy preniesli zo Západných Tatier, zo Žiarskej, Smutnej a Bystrej doliny do Belianskych Tatier pod Široké sedlo a do Doliny pod Novým vrchom postupne 18 dospelých jedincov. Posledné štyri ešte začiatkom tohto roku. Už na jar 2009 zaznamenali ochranári prírastok štyroch mláďat, tohto roku ich už bolo deväť, z toho len jedna samica priviedla na svet päť mláďat.

Svišť vrchovský tatranský je pôvodným obyvateľom Belianskych Tatier. Ešte v 80-tych rokoch minulého storočia Barbara Chovancová zo Štátnych lesov TANAP zaznamenala v tejto časti národného parku 15 kolónií svišťa. K prudkému poklesu početnosti svišťov došlo koncom 20. storočia. Posledný jedinec sa pohyboval v Širokom sedle v roku 2006.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM