Webnoviny - Svet

Svitko v cieli Dakaru, skončil na 13. mieste

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Hant Logomotion Slovakia

BUENOS AIRES 16. januára (WEBNOVINY) – Slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko obsadil v záverečnej 14. etape 32. ročníka prestížnych motoristických pretekov Rely Dakar, ktorá viedla zo Santa Rosy do Buenos Aires a merala 707 km (meraný úsek 206 km), 17. miesto a v celkovej klasifikácii si udržal 13. priečku. Dvadsaťsedemročný člen tímu HANT Logomotion Slovakia vo svojej premiére na tzv. púštnej rely dokončil ako tretí slovenský jazdec po Jaroslavovi Katriňákovi (2007) a Ivanovi Jakešovi (2009) túto prestížnu súťaž. Svitko si v premiére na Rely Dakar počínal naozaj výborne, hneď na prvý pokus prišiel do cieľa, čo sa nepodarilo ani jeho predchodcom Katriňákovi a Jakešovi. Najlepšie umiestnenie si vybojoval v 7. etape – skončil deviaty – a do elitnej desiatky sa dostal aj v nasledujúcej etape, keď ju uzatváral. Okrem toho si vybojoval ešte ďalších sedem umiestnením v prvej dvadsiatke.

„Svitko dokázal hneď na prvý raz, čo nik predtým. Počas rely všetkých presvedčil, že je výborným motocyklovým jazdcom a dokáže sa učiť aj za pochodu. Navigáciu na trati zvládal bez problémov a plnil takmer do bodky všetky pokyny svojho tímu,“ uviedol pre agentúru SITA manažér HANT Logomotion tímu Ivan Figura. „V úvode záverečnej etapy sa držal na 14. mieste, ale potom medzi 177. a 201. kilometrom na rýchlych úsekoch výraznejšie klesol. Mnohí súperi, ktorí mali silné stroje, išli až 180-kilometrovou rýchlosťou. My sme zvolili inú taktiku, šetrili sme motor, a preto išiel maximálne stodesiatkou. V cieli ma potešili názory špičkových jazdcov, vlaňajší víťaz Marc Coma zhodnotil Svitkovo účinkovanie na rely Dakar ako grandiózny výkon a mnohí ďalší tvrdili, že bol najväčším prekvapením pretekov.“

V súťaži motocyklov vyhral záverečnú etapu, na ktorú vyrazilo 87 jazdcov, Ruben Faria z Portugalska na KTM, celkovým víťazom sa tretí raz v kariére stal Francúz Cyril Despres na rovnakom stroji. Svitko zaostal v etape za Fariom o 8:27 min, celkovo stratil na Despresa 5:38:34 h. Francúz dominoval v súťaži motocyklov od začiatku až do cieľa, ale pomohla mu aj šesťhodinová penalizácia jeho najväčšieho súpera Marca Comu za nedovolenú výmenu kolesa.

Despres, ktorý bol ešte v roku 1998 opravárom motocyklov, absolvoval premiérovú Rely Dakar v roku 2000 a skončil celkovo 16. „Vtedy som investoval všetky peniaze do rely, po návrate z Dakaru som nemal ani cent. Dokonca France Telecom mi zrušil telefonickú linku, lebo som nemal zaplatený účet. Z tímu BMW mi potom zavolali na kamarátovo číslo a ponúkli mi drobný kontrakt,“ spomínal na ťažké časy 36-ročný Despres, ktorý žije v Andorre so svojou priateľkou. Na margo cesty k úspechu na Dakare poznamenal: „Rýchlosť zďaleka nie je najdôležitejšia. Musíte si urobiť zoznam, čo nesmiete urobiť a ako sa vyhnúť zbytočným štvrťhodinovým stratám spôsobeným zlou navigáciou. Sú tu aj ďalšie faktory ako nevstávať príliš neskoro či mať so sebou dosť jedla.“

Výsledky sobotňajšej 14. etapy Rely Dakar 2010:

MOTOCYKLE

1. Ruben Faria (Portug.) KTM) 1:26:48 h, 2. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +3:45 min, 3. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha +3:57, 4. Alain Duclos (Fr.) KTM +4:34, 5. David Fretigne (Fr.) Yamaha +4:55, 6. Cyril Despres (Fr.) KTM +5:05,… 17. Štefan Svitko (SR) KTM +8:27.

Konečné poradie po 14. etape: 1. Cyril Despres (Fr.) KTM 51:10:37 h, 2. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +1:02:52 h, 3. Francisco López Contardo (Čile) Aprilia +1:09:48, 4. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha +1:19:33, 5. David Fretigne (Fr.) Yamaha +1:55:56, 6. Alain Duclos (Fr.) KTM +1:58:35,… 13. Štefan Svitko (SR) KTM +5:38:34.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM