Technológie

Svoje dáta čoraz viac ukladáme do cloudu: Podľa odborníka však treba byť opatrný

Stále viac ľudí zálohuje svoje fotografie a dokumenty na internetové úložiská. Okrem veľkého množstva výhod sa však treba pripraviť aj na možné riziká.

Ilustračný obrázok k článku Svoje dáta čoraz viac ukladáme do cloudu: Podľa odborníka však treba byť opatrný
11
Galéria
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Využitie cloudu, čiže online úložiska, má podľa špecialistu na cloudové riešenia Petra Kováča viacero výhod. Umožňuje automaticky zálohovať a organizovať dáta, fotky či dokumenty. Kováč však upozorňuje na bezpečnosť pri ukladaní citlivých dát.

Vďaka cloudu je podľa Kováča možné prepojiť viacero zariadení, napríklad sa všetky fotky členov rodiny môžu ukladať na jeden účet. „Cloud umožňuje jednoduché zdieľanie na sociálnych sieťach a dáta sú kedykoľvek k dispozícii a prístupné z rôznych zariadení. K tým istým fotkám môžete v rovnakom čase pristúpiť z mobilu, tabletu alebo počítača, stačí pripojenie na internet, k dispozícii je dokonca viacero bezplatných služieb,“ priblížil špecialista.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Kováč dodáva, že cloud vo veľkom využívajú aj firmy či štát. Mnohé firmy podľa neho prevádzkujú z cloudu emailové služby, dátové úložiská či kolaboračné nástroje.

V súčasnosti je na trhu niekoľko cloudových služieb umožňujúcich bezplatnú úschovu určitého objemu fotiek. Pre náročnejších používateľov sú k dispozícii platené služby. Kováč pri použití cloudu nabáda k obozretnosti.

„Na cloud sa dajú uložiť akékoľvek dáta, napriek vysokej bezpečnosti poskytovaných služieb je potrebné myslieť na bezpečnosť pri ukladaní citlivých dát. Ak má používateľ nastavené slabé heslo alebo pristupuje na službu z nechráneného zariadenia, zvyšuje riziko úniku svojich dát,“ uzavrel.

Foto: ilustračné

Ako sa v redakčnom teste darilo telefónu Samsung Galaxy A9 (2018)? Viac sa dozviete vo videu.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Najčítanejšie