Barbara Dallosová Regióny Kultúra

Swing v historickom centre aj veľká pátračka: Noc, kedy Kremnica ponúkne to najlepšie, čo má

Večer, kedy toho v Kremnici zažijete toľko, čo možno by ste možno nestihli za celý rok. Historické mestečko láka na vynovenú verziu obľúbenej Noci múzeí.

Ilustračný obrázok k článku Swing v historickom centre aj veľká pátračka: Noc, kedy Kremnica ponúkne to najlepšie, čo má
Zdroj: TASR

Ako sľubuje tohtoročná Noc múzeí a galérií v neďalekej Kremnici, každý, kto vojde v vo sobotný večer (20.5.) z ktorejkoľvek svetovej strany na Štefánikovo námestie, ocitne sa uprostred zaujímavého diania. Ako avizuje Múzeum mincí a medailí na svojich oficiálnych stránkach, tento rok spojili viaceré kremnické múzejné a kultúrne inštitúcie. Spolupráca prinesie vynovenú podobu obľúbeného podujatia.

Bonusom Kremnica z výšky

Podľa informácií z múzea budú pre návštevníkov podujatia prístupné viaceré zaujímavé expozície i netradičné priestory. Pri prechádzke večerným námestím môžu zavítať do expozície Líce a rub peňazí alebo na výstavu kremnickej kameniny Pôvab kameninových záhrad, pozrieť si raziareň v kremnickej mincovni, navštíviť Stálu expozíciu dejín lyžovania v Bellovom dome či historickú kočiareň v priestoroch kremnickej radnice, kde s hudobným programom vystúpia žiaci ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici. V čitárni Knižnice Jána Kollára sa návštevníci budú môcť zabaviť pri rôznych tvorivých aktivitách. Kto sa bude chcieť pokochať pohľadom na nočnú Kremnicu z výšky, môže vystúpiť na Mestský hrad a užiť si panorámu z vyhliadkovej veže Kostola sv. Kataríny.

Retro

Priamo na námestí bude pripravený pestrý program pre celú rodinu. Na úvod si pri žonglérskom vystúpení prídu na svoje predovšetkým tí mladší návštevníci. Neskôr bude scéna na historickom námestí patriť štvorici hudobníkov zo SAXOPHONE SYNCOPATORS, ktorí sa tento krát v Kremnici predstavia s hudbou zo začiatku 20. storočia – znieť bude hot jazz, ragtime či swingové melódie. Okrem toho saxofónové kvarteto predstaví svoj audio-vizuálny projekt nemého filmu so špeciálne skomponovanou sprievodnou hudbou.

Po zotmení sa tak návštevníci podujatia môžu zabaviť na projekcii filmových grotesiek legendárneho Charlieho Chaplina so živou dobovou hudbou. Počas večera bude pre deti opäť pripravená hra, tentoraz budú pátrať po stratenom obraze istého výstredného maliarskeho génia. V galérii múzea bude otvorená unikátna výstava súkromnej zbierky diel velikána svetového surrealizmu Salvadora Dalího pod názvom JA SOM SURREALIZMUS!

Foto: ilustračné

Najčítanejšie