Webnoviny - Svet

Systém MOKYS dokončia, stopnúť ho by bolo neekonomické

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Mobilný komunikačný systém MOKYS, ktorý má autá nevhodné na prepravu a nekompatibilné vysielačky, by mal byť v blízkej budúcnosti plne funkčný a použiteľný v domácich podmienkach a v krajinách V4. Pripúšťa to minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) na základe doterajších výsledkov práce komisie, ktorá tento problém rieši.

„Bolo by neekonomické tento projekt zastaviť,“ povedal Glváč, podľa ktorého „právne analýzy ukazujú, že sa od tejto zmluvy nedá odstúpiť.“ Pre systém by sa mohli využiť doterajšie nákladné autá, ktoré už armáda dostala. Dobudovanie projektu si vyžiada ešte desiatky miliónov eur. Nedokončenie projektu by bolo prakticky rovnako drahé ako jeho dobudovanie, keďže zmluvu treba tak či tak plniť.

Ak by sa nedokončil, hrozia sankcie

V prípade nedokončenia projektu by však bolo treba rátať aj s nákladmi navyše, konkrétne na právne zastupovanie a sankcie. Minister Glváč pritom považuje systém za dobrý, ktorý bude slovenskej armáde užitočný. „Ani neuvažujem o tom, že po takýchto investíciách by sme mali neplniť zmluvu a nejakým spôsobom sa vôbec zaujímať o to, aby sme tento systém nedobudovali,“ dodal minister.

Expremiérka Iveta Radičová, ktorá viedla aj rezort obrany pred Glváčom, v marci uviedla, že problém MOKYS za zhruba 200 miliónov eur dokáže vyriešiť len ďalší niekoľkomiliónový nákup špeciálnych vozidiel a vysielačiek. Tatrovky, ktoré päť rokov stoja v ružomberských kasárňach, by potrebovali zásadné technické úpravy, aby boli pre MOKYS použiteľné.

Systém má zabezpečiť komunikáciu na bojovom poli

Dvadsiatka nových vozidiel značky MAN, zakúpených pre MOKYS, sa nezmestí do lietadla. Sú totiž o 1,3 metra vyššie ako je výška nákladného priestoru lietadla, okrem toho majú 69 ďalších nedostatkov, ktoré sa zistili pri vojenských skúškach a pre ktoré nie sú použiteľné pre MOKYS v bojovom nasadení.

Jedno takéto vozidlo MAN stálo vyše 600-tisíc eur. Ministerstvo obrany nakúpilo aj vysielačky, ktoré nie sú kompatibilné s ostatnou výbavou MOKYS. Radičová podala pre problémy s komunikačným systémom trestné oznámenie.

MOKYS tvorí viacero zariadení určených na digitálny prenos všetkých druhov informácií od hlasových cez textové, obrazové až po dátové. Systém má zabezpečiť komunikáciu na bojovom poli od najvyššieho velenia až po radového vojaka. Je nezávislý od ostatných komunikačných sietí a dá sa prirovnať k pohyblivej sieti pre mobilné telefóny.

Tvorí ho niekoľko zariadení na rôznych vozidlách. V súčasnosti Ozbrojené sily SR disponujú 35-timi, plánovaný stav je minimálne 72 jednotiek, ktoré by mali slúžiť pre veľkosť brigády, čo je súčasťou záväzku voči NATO.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM