Webnoviny - Svet

Szakács bronzový, berie to ako odmenu za drinu

WEBNOVINY.SK

Arpád Szakács Foto: SITA/Nina Bednáriková SINGAPUR 22. augusta (WEBNOVINY) – Slovensko má v medailovej zbierke olympijských hier mládeže po nedeli už štyri cenné kovy, k predchádzajúcim trom tenisovým (0 – 1 – 2) pridal bronz aj džudista Arpád Szakács. Na ceste za úspechom v hmotnostnej kategórii do 81 kg vyradil talentovaný Slovák štyroch súperov, nestačil iba na neskoršieho strieborného medailistu Chasana Chalmurzajeva z Ruska. "Som veľmi spokojný, aj keď pred začiatkom bojov som bol trocha nervózny. Je to odmena za moju doterajšiu prácu, aj keď forma nebola úplne taká, akú by som si predstavoval. V prípravnom období ma limitovalo zranenie ramena, od doliečenia trénujem len štvrtý mesiac. Za tento úspech vďačím rodičom, ktorí ma podporovali, sestre, mojím trénerom i pánovi doktorovi Kuchtovi, ktorý mi dal rameno veľmi rýchlo dokopy,“ povedal po súťaži pre agentúru SITA Szakács.

DŽUDO Arpád Szakács začal svoju bronzovú púť v hmotnostnej kategórii do 81 kg víťazstvom v prvom kole na ippon za 2:25 min nad Kevinom Fernándezom z Hondurasu. V druhom však už nestačil na Chasana Chalmurzajeva z Ruska. Slovensko-ruský súboj sa skončil predčasne ipponom po 2:30 min. „Vedel som, čo urobí, chcel som si dať na jeho štýl zápasenia pozor. Mali sme stanovenú taktiku, ktorú som však v zápase pozmenil. Zaútočil som, hodil ho na yuko. Potom však mal nepríjemný útok, ja som urobil menšiu chybu, ktorá ma napokon stála víťazstvo,“ opísal duel Szakács.

V repasáži stačilo Szakácsovi na postup cez Eldina Omeroviča z Bosny a Hercegoviny len 33 sekúnd, pred uplynutím časového limitu na ippon zdolal aj Michaela Greitera z Rakúska. Súboj o bronz s Grékom Alexiosom Ntanatsidisom trval celé štyri minúty, Slovák však bodoval a mohol sa tešiť z cenného kovu. „Oslava ma čaká až po príchode do olympijskej dediny. Organizujú tu diskotéky a rôzne programy, takže na nich to oslávime. Po dlhšej dobe plnej prípravy sa môžem uvoľniť, odmena sa dostavila,“ dodal Szakács.

Medzi dievčatami do 52 kg Slovenku Andreu Krišandovú po dvoch prehrách neklasifikovali. Krišandová najskôr neuspela s Jennet Geldybajevovou z Turkmenistanu až po výroku arbitrov na zastávky, keď ani jedna súperka nebodovala počas štyroch minút základnej doby a dvoch predĺženia. V opravách s Holanďankou Laurou Princeovou rozhodlo jediné yuko súperky.

MODERNÝ PÄŤBOJ Slovenský reprezentant Ján Szalay obsadil v súťaži moderných päťbojárov 14. miesto so ziskom 4208 bodov. Pred záverečnou kombináciou behu a streľby bol zverenec trénera Vladimíra Pavlíka na vynikajúcom druhom mieste. „Po prvom kilometri bol stále ešte tretí, po druhom klesol na ôsme priečku, ale pokazil záverečnú streľbu, na ktorej strávil viac ako minútu a hoci posledný kilometer zabehol výrazne rýchlejšie (3:12 min) ako predošlé dva, na lepšie ako 14. miesto to nestačilo. Napriek tomu som celkom spokojný, lebo je to Szalayova prvá medzinárodná sezóna,“ zhodnotil pre agentúru SITA výkon nádejného päťbojára šéf slovenskej výpravy v Singapure a súčasne aj predseda Slovenského zväzu moderného päťboja (SZMP) Vladimír Miller.

Szalay začal olympijskú súťaž skvele. Vyhral šerm, keď za 17 víťazstiev a 6 prehier zinkasoval 1040 bodov. V plávaní na 200 metrov voľným spôsobom si časom 2:10,42 min (13. najlepší výkon) o viac ako dve sekundy zlepšil osobný rekord, ale v záverečnej kombinácii behu so streľbou ho klasifikovali až na 23. mieste, čo znamenalo konečnú 14. pozíciu. Zlato si vybojoval Kim Dae Beom z Kórejskej republiky so 4588 bodmi.

Výsledky – olympijské hry mládeže: NEDEĽA DŽUDO Chlapci do 81 kg: 1. Lee Jae Hjung (Kór. rep.), 2. Chasan Chalmurzajev (Rus.), 3. Arpád Szakács (SR) a Krisztián Tóth (Maď.)

Dievčatá do 52 kg: 1. Katelyn Bouyssouová (USA), 2. Anna Dmitrijevová (Rus.), 3. Christine Hucková (Rak.), … Andrea Krišandová (SR) vypadla v opravách

MODERNÝ PÄŤBOJ Chlapci: 1. Kim Dae Beom (Kórejská rep.) 4588, 2. Iľja Šugarov (Rus.) 4568, 3. Jorge Camacho 4548, … 14. Ján Szalay (SR) 4208

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM