Webnoviny - Svet

Szilárd Somogyi odchádza z kandidátky SaS, vyzýva nevoliť

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Poslanec Národnej rady SR a volebná šestnástka kandidátky strany SaS Szilárd Somogyi nebude kandidovať v marcových parlamentných voľbách.

Dôvodom je Somogyiho presvedčenie, že už nevyznáva tie isté hodnoty ako strana liberálov.

„Po zvážení všetkých okolností som dnes doručil predsedovi strany SaS pánovi Sulíkovi list, ktorým sa vzdávam svojho miesta na kandidačnej listine k voľbám do NR SR,“ vyhlásil poslanec na dnešnom brífingu v NR SR. Tvrdí, že to bolo jeho vlastné rozhodnutie a vylúčil, že by ho k odstúpeniu dotlačila SaS.

„Vzdialil som sa od hodnôt, ktoré SaS vyznáva,“ dodal poslanec, ktorý v rozhovore pre portál Aktuality.sk povedal, že každý človek by mal vlastniť len toľko, koľko mu stačí na pokrytie osobných potrieb.

Za svojimi výrokmi si poslanec stojí. Doplnil však, že niektoré z nich asi neformuloval najšťastnejšie. Somogyi prestáva veriť v neviditeľnú ruku trhu a v hospodársky rast, ktorý zabezpečí pôžitok len pre úzku vrstvu smotánky. Hlavnou príčinou morálnej a ekonomickej devastácie Slovenska je podľa neho chamtivosť veľkokapitálu, ktorý po spustošení slovenského priemyslu priebežne zneužíva svoj vplyv a korupčným správaním upcháva tepny demokracie u nás.

Za dva roky strávené v politike Somogyi nadobudol presvedčenie, že čiastkové zmeny v systéme nestačia. „Za tieto roky som získal skúsenosti, ktoré ma presvedčili, že experiment s divokým kapitalizmom na Slovensku nevyšiel,“ poznamenal.

Väčšina politických strán etablovaných na Slovensku podľa Somogyiho len zabezpečuje stav, ktorý tu dnes je. Preto v marci ani on sám voliť nepôjde. „Ak by som mohol zo srdca odpovedať, a prečo by nie, tak by som ľudí vyzýval, aby nešli voliť,“ uzavrel s tým, že vlastnú politickú stranu sa zakladať nechystá.

Limit na majetok

Szilárd Somogyi by chcel stanoviť limit na súkromný majetok, tvrdí, že každý človek by mal vlastniť len toľko, koľko mu stačí na pokrytie osobných potrieb. Myslí si, že človek má chamtivosť zakódovanú v génoch a preto je potrebné odstrániť podmienky pre jej pôsobenie. Jeho materská strana SaS s týmito postojmi šestnástky volebnej kandidátky nesúhlasí.

„Musíme stanoviť hranicu súkromného majetku,“ povedal Somogyi v rozhovore pre portál Aktuality.sk.

Dodal, že tak ako neuhasiteľný oheň dokážeme zastaviť len odstránením horľavín, rovnako treba chamtivej ľudskej povahe odoprieť možnosť hromadiť statky donekonečna.

„Moja predstava je taká, že človeku na uspokojenie svojich potrieb stačí toľko statkov, koľko jeho osobné potreby uspokojujú,“ cituje ho portál.

„Sú to súkromné názory pána Somogyiho, s ktorými sa SaS v žiadnom prípade nestotožňuje,“ reagovala hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová na Somogyiho slová pre agentúru SITA. Či strana voči poslancovi podnikne nejaké kroky, nekomentovala.

Stanovenie hranice osobného majetku, ako to navrhuje poslanec za SaS Szilárd Somogyi, je skôr komunistická než liberálna myšlienka, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov. „Tento návrh nie je celkom liberálny, čakal by som ho od socialistov alebo skôr komunistov,“ povedal prezident Inštitútu pre verejné otázky pre agentúru SITA.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM