Webnoviny - Svet

T. Behrová by kandidovala na šéfku úradu pre obstarávanie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Profil Tatiany Behrovej

Tatiana Behrová je spolumajiteľkou a konateľkou bratislavskej spoločnosti CFCU, s.r.o., ktorá od júna 2008 poskytuje poradenské, konzultačné a vzdelávacie služby v procese verejného obstarávania. Behrová bola externou poradkyňou bývalej premiérky Ivety Radičovej pre verejné obstarávanie. Je odborne spôsobilou osobou na verejné obstarávanie od roku 2001, ako aj konzultantkou v tejto oblasti a zároveň školiteľkou ÚVO pre odbornú spôsobilosť a elektronické verejné obstarávanie.Ne­závislá konzultantka pre oblasť verejného obstarávania Tatiana Behrová by prijala ponuku kandidovať na uvoľnené miesto šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Je pre ňu veľkou profesionálnou výzvou mať príležitosť zásadne zmeniť doterajšiu aplikačnú prax verejného obstarávania.

Behrová zároveň potvrdila, že so Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS), ktorý ju za kandidátku na čelo Úradu pre verejné obstarávanie navrhol premiérovi Robertovi Ficovi, o tom predtým konzultovali.

Prezident ZSPS Zsolt Lukáč predtým pre agentúru SITA zdôvodnil spomínaný návrh tým, že kandidátom na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie má byť odborník so skúsenosťami a praxou vo verejnom obstarávaní, ktorý nie je naviazaný na žiadnu stranu.

Behrová sľubuje odpolitizovanie

„Verejné obstarávanie je tradičnou politickou agendou, nástrojom. Odpolitizovanie by mu pomohlo,“ vyhlásila Behrová pre agentúru SITA.

Otázne podľa nej zostáva, kto je v tomto prípade opozícia, keď povinnými osobami zo zákona sú nielen orgány štátnej správy, ale aj samosprávne subjekty, verejnoprávne inštitúcie, ako aj prirodzené monopoly, jednorazovo dotovaní obstarávatelia, treťosektorové, mimovládne aj podnikateľské subjekty.

Na otázku, akí odborníci by dokázali nestranne a kvalitne riadiť ÚVO a zabezpečiť dohľad nad verejným obstarávaním, odpovedala, že takí, ktorí rozumejú procesu a majú praktické skúsenosti s vyhlasovaním rôznych typov tendrov, s účasťou v nich, s kontrolou i spormi.

Administratíva by mala ísť do úzadia

„Možnosť rozhodovať o bytí a nebytí procesov od zeleného stola bez ich praktickej znalosti priamo zvádza k účelovému rozhodovaniu, ktoré nemá veľa spoločného s verejným záujmom,“ dodala Behrová.

Podľa expertky na verejné obstarávanie bude obrovským prínosom pre všetkých, ak sa zúčastnené strany začnú zaoberať vecnou podstatou verejného obstarávania, čiže hospodárnym a efektívnym vynakladaním verejných zdrojov a prestanú klásť nezmyselne vysoký dôraz na jeho administratívno-procesné náležitosti.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM