Webnoviny - Svet

Taiwanská spolupráca so Slovenskom narastá

WEBNOVINY.SK

Zľava: Šéf Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku pán Lee a predseda Slovensko-Taiwanskej parlamentnej skupiny Ivan ŠtefanecFoto: Nina BednárikováBRA­TISLAVA 10. decembra – Taipejská reprezentačná kancelária, Bratislava v spolupráci s poslancom Ivanom Štefancom zorganizovali vianočné posedenie pre poslancov parlamentu dňa 9.12.2010.

Kancelária, ktorá zastupuje záujmy Taiwanu v Slovenskej republike, by rada využila naskytnutú príležitosť, aby poďakovala poslancom za pomoc a podporu v uplynulom roku a upriamila pozornosť na túto ostrovnú krajinu a možnosti, ktoré pre Slovensko ponúka. Potenciál Taiwanu spočíva v širokej škále rôznorodých možností IT priemyslu, turizmu či výmenných pobytov pre študentov.

Koncom minulého roka podpísala slovenská vláda zmluvu s taiwanskou spoločnosťou AU Optronics, ktorá je najväčšou investíciou na Slovensku od vypuknutia krízy v roku 2008 a podľa predpokladov prinesie 2 000 pracovných miest. Vláde Slovenskej republiky patrí vďaka za ústretový prístup počas rokovaní o investičnej pomoci, ktorá umožnila realizáciu celého projektu. Produkcia v halách by sa naplno mala spustiť v druhej polovici roku 2011.

Poslanci NRSR na obednej recepcii organizovanej Taipejskou reprezentačnou kanceláriou na SlovenskuFoto: Nina BednárikováDôle­žitým okamihom nedávneho obdobia bolo aj zrušenie vízovej povinnosti pre obyvateľov Taiwanu s účinnosťou od 1.1.2011. Je nepochybné, že tento pozitívny krok prispeje k rozvoju Slovensko-taiwanských obchodných vzťahov. Po zavedení bezvízového režimu sa očakáva 30 percentný nárast počtu cestujúcich, ktorý v súčasnej dobe predstavuje ročne 800 tisíc cestujúcich z Taiwanu do členských štátov Európskej únie.

Taiwanci v roku 2010 podporovali vzdelanie a zdravotnú starostlivosť na Slovensku investovaním vyše 20 tisíc EUR do slovenských škôl a nemocníc prostredníctvom nákupu elektronickej techniky. V rámci dobrých vzťahov darujú na podporu vzdelávania a na charitu len v decembri ďalších 10 tisíc EUR, vyhlásil hlavný predstaviteľ Taiwanu na Slovensku pán Lee. V podobných aktivitách plánuje zastupiteľstvo pokračovať aj v roku 2011.

Keďže sa Slovensko-taiwanské vzťahy v poslednej dobe veľmi pozitívne rozvíjajú v prospech oboch krajín, bezvízový režim spoločne s priamymi investíciami Taiwanu v SR napomáhajú vzájomnej prosperite a ďalšiemu rozvoju týchto vzťahov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM