Tajomná Železná studnička: Rozpadnuté ruiny patria bývalej vozovni autobusov

Chodievate pravidelne na prechádzky do okolia Železnej studničky? Možno zistíte, že ešte nepoznáte všetky jej tajomstvá. Stále tam máta zanedbané dedičstvo minulosti.

Ak sa pri potulkách Železnou studničkou dobre poobzeráte, rozpadnuté torzo budovy bývalej vozovne autobusov poľahky nájdete nad zrekonštruovaným IX. mlynom. V súčasnosti už rozhodne nie je čo obdivovať. Zaujímavejšie je pozrieť sa späť do histórie.

Blízko a bezpečne

Dnes už rozpadnutá hala začala slúžiť počas druhej svetovej vojny ako provizórna vozovňa autobusov Bratislavskej elektrickej účastinárskej spoločnosti (BEÚS). Spomínaná spoločnosť bola predchodcom dnešného dopravného podniku.

V časoch 2. svetovej vojny mal vtedajší dopravný podnik iba jednu budovu, ktorá sídlila na dnešnej Pribinovej ulici. Obzeral sa teda po ďalších miestach, kde by sa dali dopravné prostriedky garážovať. V časoch bojov a bombardovania bola totiž vozovňa v meste „na rane“ a mohol ju postihnúť podobný osud ako halu vozovne električiek, ktorá bola poškodená pri bombardovaní rafinérky Apollo a museli ju presťahovať k internátu Lanfranconi.

Zostali len ruiny

Vďaka zúriacej vojne rok 1944 zmenil situáciu v garážovaní vozidiel BEÚS. Na Hroboňovej ulici neďaleko Horského parku vtedy postavili dočasné drevené garáže pre trolejbusy. Autobusy zas našli provizórny domov na súčasnej Ceste mládeže za vtedajším mestským drevoskladom.

BEÚS k umiestneniu autobusov na spomínané miesto neprišiel náhodne. Hľadali lokalitu, ktorá nebude príliš vzdialená od mesta a zároveň bude relatívne bezpečným miestom pre autobusy. Nechýbala ani elektrina a voda na čistenie vozidiel. Výstavba garáže podľa projektu architekta Františka Krížika vtedy vyšla na 1,12 milióna korún.

Neďaleko garáže stál aj domček pre strážcu vozovne. Garáž v druhej polovici 20. storočia využívali lesníci a parkovali tam väčšinou lesné stroje. Takmer dve desaťročia sa však objekt nevyužíva a dnes dobre vymyslenú „skrýšu“ z vojnových čias pripomínajú iba ruiny, ktoré kazia dobrý dojem z víkendovej prechádzky.

Zdroj: imhd.sk

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame