Barbara Dallosová Správy Zo zahraničia

Takto vyzerajú ŠTÁDIÁ opičích kiahní: KOHO najviac ohrozujú a ako sa im vyhnúť?

Nepríjemné ochorenie už dorazilo aj do Európy. Opičie kiahne ohrozujú zväčša konkrétne skupiny ľudí. Ako rozpoznať symptómy?

Ilustračný obrázok k článku Takto vyzerajú ŠTÁDIÁ opičích kiahní: KOHO najviac ohrozujú a ako sa im vyhnúť?
1
Galéria
Zdroj: UKHSA

Opičie kiahne sa počas uplynulých týždňov objavili v niekoľkých európskych krajinách, ale aj v Spojených štátoch, Austrálii a Kanade. Prvý prípad v utorok hlásilo aj Slovinsko, krátko na to sa ochorenie objavilo aj v susednej Českej republike.

Nepríjemné vyrážky

Prípady nepríjemnej choroby zachytili aj v Anglicku. Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva (UKHSA) zverejnila informácie o priebehu ochorenia a jeho prejavoch a pridala odporúčania pre tých, ktorí naň majú podozrenie.

Podľa britských úradov sú prvými symptómami opičích kiahní zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov a chrbta, opuchnuté uzliny, únava a zimnica. K ochoreniu tiež patria vyrážky, ktoré sa obvykle objavia medzi prvým až piatym dňom infekcie. Vyrážky sa postupne zmenia na pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré po čase prasknú a zostanú po nich chrasty.

Konkrétne skupiny ľudí

Ochorenie sa zvyčajne medzi ľuďmi nešíri tak ľahko, no môže sa rýchlo prenášať blízkym kontaktom alebo kontaktom s predmetmi používanými infikovanou osobou. Pozor treba dávať napríklad na oblečenie, posteľnú bielizeň či kuchynský riad. Britská organizácia však ubezpečuje, že z opičích kiahní sa pacienti zväčša uzdravia v priebehu niekoľkých týždňov.

Sú ale skupiny obyvateľstva, ktoré sú viac náchylné nakaziť sa. „Značná časť doteraz identifikovaných prípadov bola medzi homosexuálmi, bisexuálmi a mužmi, ktorí mali sex s mužmi. Preto žiadame najmä tieto skupiny, aby pozorne sledovali svoje symptómy,“ uvádza UKHSA.

Každý, kto si spozoruje vyrážky na akejkoľvek časti tela, najmä ale na genitáliách, by mal podľa odborníkov okamžite navštíviť lekára.

Nízke riziko, ale…

Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) je riziko, že sa tento typ kiahní rozšíri medzi všeobecnú populáciu „veľmi nízke“, zostáva však vysoké pre určité skupiny obyvateľstva.

„Pravdepodobnosť rozšírenia tohto zriedkavého ochorenia prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami s viacerými sexuálnymi partnermi sa považuje za vysoké,“ uvádzajú britské úrady.

Aj podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) je riziko, že sa tento typ kiahní rozšíri medzi všeobecnú populáciu nízke, zostáva však vysoké pre určité skupiny obyvateľstva. „Pravdepodobnosť rozšírenia tohto zriedkavého ochorenia prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami s viacerými sexuálnymi partnermi sa považuje za vysoké,“ potvrdzuje európska inšitúcia.

Jednotlivé štádiá vyrážok v priebehu choroby, zverejnené britskými úradmi, nájdete v priloženej galérii.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Viac správ o výskyte opičích kiahní

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM