Webnoviny - Svet

Talentovaní žiaci a študenti môžu požiadať o podporu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Talentovaní žiaci a študenti základných a stredných škôl sa môžu uchádzať o podporu z grantového programu Talenty Novej Európy. Program, ktorý vyhlasujú Stredoeurópska nadácia so spoločnosťou Slovnaft, je určený výnimočne nadaným mladým umelcom, vedcom a športovcom vo veku od osem do 20 rokov s preukázateľnými výsledkami na domácej či medzinárodnej scéne. Jednou z podmienok preto je, že sa umiestnili na 1. až 3. mieste v celoslovenskej alebo na 1. až 10. mieste v medzinárodnej súťaži. Musia mať tiež jasnú predstavu, ako využiť finančný grant na svoj ďalší rozvoj. Agentúru SITA o tom informovala koordinátorka programov a PR Stredoeurópskej nadácie Zuzana Krátka.

Na 3. ročník grantového programu Talenty Novej Európy je spolu vyhradená suma 66 000 eur. Práve nedostatok financií potrebných na rozvoj nadania, bývajú častou prekážkou v napredovaní mladého človeka. O grant môžu zákonní zástupcovia detí žiadať do 30. októbra pre individuálnu osobu alebo skupinu, maximálne však trio, spĺňajúcu základné podmienky – vek, návšteva školy, umiestnenie v súťaži. Záujemcovia, ktorí už dovŕšili vek 18 rokov, sa môžu do projektu prihlásiť sami. Novinkou tohto roka je špeciálna kategória pre finalistov z predošlých ročníkov. Špeciálnu cenu porota udelí tým, ktorí od získania grantu dosiahli výnimočné úspechy alebo posun v rozvoji svojho nadania.

O výbere talentov rozhodne desaťčlenná odborná porota, zložená zo známych umelcov ako Marián Čekovský, Peter Marcin a Ilona Németh, renomovaného vedca – Anatolij Dvurečenskij, zástupcov médií a vyhlasovateľov grantového programu. Vrcholový šport bude tento rok v porote zastupovať jeden z najúspešnejších a najpopulárnejších hokejistov Slovenska – Žigmund Pálffy.

V doterajších dvoch ročníkoch programu si podporu v celkovej výške 132 000 eur rozdelilo 60 talentov. Napríklad Marco Klepoch – Talent Novej Európy z 2. ročníka aj vďaka grantu obhájil Európsky pohár v krasokorčuľovaní. Kristínu Chalmovskú, ďalší Talent Novej Európy z 2. ročníka, prijali ako najlepšiu uchádzačku na Vysokú školu múzických umení v Bratislave a s novým violončelom excelovala na koncerte vo Viedni. Dominik Štefanko – 13-ročný Talent Novej Európy z 1. ročníka na Medzinárodnej chemickej olympiáde na Cambridge University a Oxford University vo Veľkej Británii ako historicky najmladší účastník, v konkurencii 255 súťažiacich zo 64 krajín sveta, vybojoval pre Slovensko striebornú medailu. Pričom k zlatu mu chýbalo pol boda.

Informácie o súťaži dostane v najbližších dňoch poštou a e-mailom takmer 3400 základných a stredných škôl. Podrobnosti sú tiež dostupné na internetových adresách: http://www.cef.sk a http://www.slovnaft.sk. Talenty Novej Európy majú aj svoju skupinu na komunitnom portáli Facebook.com.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM