Rôzne

Talenty

Talenty

A Poprad má takýchto ľudí nemálo. A to aj napríklad v oblasti športu. My sme sa dnes zamerali práve na túto oblasť a vybrali sme rovnú päticu zo športovcov, na ktorých môžeme byť pyšní.

Daniela Hantuchová

Jedna z najznámejších slovenských tenistiek pochádza priamo z Popradu. Je ňou 32-ročná Daniela Hantuchová, ktorá preslávila „biely šport“ aj pod Tatrami. Tenisu sa venovala od mladého veku a už v roku 2001 dostala cenu WTA v kategórii Nováčik roka. Nasledujúci rok bol pre Hantuchovú prelomový. Vyhrala v ňom prvý turnaj, keď vo finále porazila Martinu Hingisovú 6–3, 6–4. A v tomto roku si jej talent všimli aj odborníci a dostala cenu za Najlepšie zlepšenie roka.

Ďalšie roky boli pre ňu úspešné. V roku 2007 vyhrala turnaj v Linzi, v rokoch 2011 a 2012 zas turnaj v Pattayi. Posledným víťazným turnajom bol ten v Birminghame v roku 2013. Najsilnejšou doménou popradskej rodáčky bola vždy zmiešaná štvorhra, v tej sa jej darilo najviac. Wimbledon vyhrala v roku 2001 s Leošom Friedlom, Australian Open s Kevinom Ullyettom v roku 2002, Roland Garros s Fabrice Santorom dotiahla do víťazného konca v roku 2005 a titul vybojovala aj na US Open. Spolu s Dominikom Hrbatým v časoch svojej najväčšej slávy vyhrali Hopmanov pohár. Rovnako dobre sa jej darí aj vo štvorhre, z ktorých má tiež dosť cenných úspechov.

Július Šupler

Druhým rodákom z Popradu, ktorého meno pozná aj svet je hokejový tréner Július Šupler. Stál na čele slovenskej reprezentácie v rokoch 1993–1996 a k trénovaniu národnej reprezentácie sa vrátil v rokoch 2006–2008. S hokejom začínal vo svojom rodnom meste, ale pôsobil aj v Liptovskom Mikuláši, v Slovane Bratislave či v družstve Košíc. Ako trénerovi sa mu najviac darilo v rokoch 1996–2006. S mužstvom Portlandu (WHL) získal ako spolutréner titul, to isté sa mu podarilo aj s bratislavským Slovanom a lotyšským klubom Riga.

Martin Otčenáš

Športovcom, ktorý okúsil hneď dva vrcholové športy je Martin Otčenáš. Vyrastal v rodine reprezentanta v bežeckom lyžovaní Dušana Otčenáša a preto bolo jasné, že sa bežeckému lyžovaniu začal venovať aj aktívne. Stal sa viacnásobným dorasteneckým a juniorským majstrom Slovenska a vo veku 18 rokov sa prebojoval až na Olympiádu 2006 v Turíne, kde obsadil 49. miesto v šprinte. Potom však prišiel v jeho kariére zlom. Z bežeckého lyžovania presedlal na biatlon. V sezóne 2009/2010 sa začal prvýkrát predstavovať už aj medzi svetovou elitou. Jeho najlepším umiestnením v Svetovom pohári je 21. miesto z fínskeho strediska Pokljuka, kde koncom roku 2014 v šprinte strieľal čisto. V tejto sezóne sa mu doteraz podarilo bodovať trikrát.

Peter Hámor

Slávny horolezec, ktorý na Slovensku nemá konkurenciu. Popradčan, ktorý má na svojom konte veľa náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma, ale aj v zahraničí. Jeho prvou osemtisícovkou bola najvyššia hora sveta Mount Everest. Doteraz stál na vrcholoch dvanástich osemtisícoviek a na najnebezpečnejšiu horu sveta (Annapurna) sa mu ako prvému horolezcovi v histórii podarilo vystúpiť z oboch strán. Peter Hámor je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý okrem himalájskych a karakoramských osemtisícoviek vystúpil aj na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Je autorom knihy Koruna Zeme.

Jana Purdjaková

Žiadna krehká blondínka to nie je. Popradčanka Jana Purdjaková sa hrdí desiatimi titulmi majsterky sveta v kulturistike. Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica sa kulturistike venuje už viac ako dvadsať rokov. Práve naša obyvateľka mesta sa môže pochváliť tým, že je najúspešnejšou kulturistkou sveta v histórií tohto športu. Okrem toho je aj štvornásobná majsterka sveta v tlaku na lavičke. Od roku 2000 nemá vo svete kulturistiky takmer žiadnu konkurenciu. Posledný desiaty titul majsterky sveta si Popradčanka pripísala na svoje konto v roku 2014, keď v kategórii physique získala jubilejný desiaty titul majsterky sveta v kulturistike.

Čítajte tiež:

Vďaka výkonom ich pozná svet, doma sa im veľa slávy ale nedostáva: 3 športovci spod Tatier, o ktorých by ste mali vedieť

Foto: na snímke Daniela Hantuchová

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM