Zo zahraničia

Tanky ruských partizánov mali prekročiť hranice! Tvrdia, že chcú ZVRHNÚŤ Putina

Ruské ozbrojené skupiny bojujúce za Ukrajinu oznámili ďalší výpad do Ruska. Internetom sa šíria videá, ktoré zobrazujú tanky prekračujúce ruskú hranicu.

Ilustračný obrázok k článku Tanky ruských partizánov mali prekročiť hranice! Tvrdia, že chcú ZVRHNÚŤ Putina
Zdroj: TASR/AP

Polovojenské organizácie, ktoré bojujú na strane Ukrajiny a tvoria ich prebehlíci z ruských ozbrojených síl a ruskí dobrovoľníci, tvrdia, že v utorok podnikli ďalší výpad z Ukrajiny do pohraničia na západe Ruska.

Na svojich stránkach na platforme Telegram to oznámili skupiny légia Sloboda Ruska a Sibírsky prápor.

Delostrelecká paľba

Britská stanica BBC doplnila, že ruskí vojenskí blogeri a spravodajský server Baza informovali, že pri obci Ťotkino v Kurskej oblasti, ktorá sa nachádza na hranici s Ukrajinou, došlo v utorok ráno k prestrelke i delostrelec­kej paľbe.

Incident v súvislosti s touto obcou neskôr potvrdil aj gubernátor oblasti Roman Starovojt: priznal, že „došlo k pokusu sabotážnej prieskumnej skupiny o prienik“, a potvrdil aj prestrelku. K žiadnemu cezhraničnému prieniku však nedošlo, tvrdí Starovojt.

Zatiaľ bez vyjadrení

Medzičasom však Rádio Sloboda (RFE/RL) geolokalizovalo video légie Sloboda Ruska so zásahom ruského obrneného transportéra v Ťotkine.

Potvrdilo sa tak, že transportér sa nachádzal v centre tejto obce.

Iné správy spomínajú v súvislosti s cezhraničným incidentom Belgorodskú oblasť, tiež hraničiacu s Ukrajinou.

Jeden z blogerov podľa BBC napísal, že „časť nepriateľských síl“ v Belgorodskej oblasti „bola zničená, zvyšok ustúpil“.

Agentúra Reuters, ktorá o výpade protikremeľských kománd informovala, nedokázala tieto tvrdenia overiť z nezávislých zdrojov. Nevyjadrili sa k nim zatiaľ ani oficiálni predstavitelia ruského najvyššieho vedenia.

Nezávisle od Ukrajiny

Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov pre ukrajinský kanál 24 povedal, že tieto diverzné skupiny vykonávajú operáciu na ruskom území nezávisle od Ukrajiny. Dodal, že na operácii sa podieľa aj tretia formácia – Ruský dobrovoľnícky zbor.

Podľa Reuters mnohé nasvedčuje tomu, že tento cezhraničný výpad súvisí s prezidentskými voľbami v Rusku, ktoré sa budú konať tento víkend.

„Ľudia budú voliť, koho chcú, nie toho, koho musia. Rusi budú žiť slobodne,“ uviedla Légia Sloboda Ruska.

Spolu s Ruským dobrovoľníckym zborom sa prihlásili k zodpovednosti aj za iné preniky z Ukrajiny na územie Ruska.

Videli aj tanky

Ako informoval český server Blesk.cz, do bojov sa už mali zapojiť tanky aj delostrelectvo. „Tvrdí sa, že bojovníci z Ruskej légie slobody, Ruského dobrovoľníckeho zboru a sibírskeho práporu vstúpili do ruských regiónov "v rámci spoločnej operácie“. V pohraničných obciach sú správy o prestrelkách a miestni obyvatelia zaznamenali pohyb tankov. Na hraniciach je niekoľko ozbrojených skupín v pickupoch," píše kanál NEXTA.

Blesk.cz upozorňuje, že Légia Sloboda Ruska zverejnila na Twitter odkaz obyvateľom pohraničných oblastí: „Drahí spoluobčania. Keď vás posielala ako mäso na frontu ďaleko od domova, Moskva sa smiala. My neprichádzame zabíjať, likvidovať, ničiť, trestať. My vás prichádzame oslobodiť od chudoby, biedy, neistoty. Od diktatúry teroristickej organizácie,“ povedal predstaviteľ légie. „Teraz Putin zase kandiduje a plánuje vládnuť až do svojej smrti. To nedovolíme. Sme rovnakí Rusi ako vy. Tiež máme právo vyjadriť svoju vôľu. A našou vôľou je neuznať krvavého diktátora za prezidenta Ruska. Légia ide k voľbám. Očakávajte nás,“ dodal.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM