Webnoviny - Svet

Tarnóczy sa dostal do Správnej rady ÚPN

WEBNOVINY.SK

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Predseda Zväzu protikomunistického odboja Arpád Tarnóczy sa dostal vďaka 73 poslancom do Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Parlament volil členov rady v opakovaných tajných voľbách, na ktorých sa zúčastnilo 128 poslancov. Na zvolenie bola potrebná nadpolovičná väčšina ich hlasov.

Tarnóczyho navrhla SNS. Je to 73-ročný dôchodca bez vysokoškolského vzdelania. Národniari koncom roka 2006 pohoreli s jeho nomináciou na post šéfa ÚPN. Po tom, ako ho opozícia odmietla podporiť, Tarnóczy sa vzdal nominácie. Občianska konzervatívna strana v tom čase pripomenula, že Tarnóczy odhaľoval pamätnú tabuľu predstaviteľovi Hlinkovej gardy Jozefovi Kirschbaumovi. Podľa OKS Kirschbaum sa otvorene hlásil k snahe zaviesť totalitný režim podľa vzoru nacistického Nemecka.

Parlament sa bude musieť vrátiť k voľbe, aby zvolil ešte jedného člena správnej rady. V opakovanej voľbe neuspeli nominant Smeru-SD a historik Ivan Mrva, ktorý je podľa denníka Sme popieračom holokaustu, Igor Chovan (nominant Konfederácie politických väzňov Slovenska), László Kovács (nominant SMK), Michal Král (nominant ĽS-HZDS), Lenka Lubušká (nominantka SDKÚ-DS a Konfederácie politických väzňov Slovenska) a Marcel Mojzeš (nominant Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku).

Kandidátom za člena regulačnej rady je Ján Hijj

Parlament zvolil za ďalšieho kandidáta na člena Rady pre reguláciu Jána Hijja, ktorý v nej pôsobí aj v súčasnosti. V opakovanej tajnej voľbe získal 74 hlasov od 128 hlasujúcich poslancov. Hijj má 60 rokov, vyštudoval Vysokú školu technickú v Košiciach a Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.

Parlament dostal tri návrhy, ktoré mal odobriť, pretože prezidentovi sa majú dostať do rúk traja kandidáti. Z nich má rozhodnúť, kto sa stane novým členom rady na dva roky. Dostatok hlasov sa podarilo v stredajších tajných voľbách získať Augustínovi Arnoldovi. Tretiemu kandidátovi Igorovi Masárovi poslanci ani v opakovanej voľbe nedali dostatok hlasov. Parlament sa tak bude musieť vrátiť k voľbe jedného kandidáta. Hijjovi sa končí súčasné funkčné obdobie 23. mája tohto roku.

Zvolili troch kandidátov na sudcov disciplinárne­ho súdu

Parlamentu sa podarilo v tajnej voľbe zvoliť troch kandidátov na sudcov disciplinárneho súdu. Dostatok hlasov získali nominanti Smeru-SD Jana Burešová a Ľubomír Hrežďovič a nominant SNS Štefan Abelovský. Všetci traja získali nadpolovičnú väčšinu hlasov od 128 poslancov, ktorí sa zúčastnili na opakovaných voľbách. Výsledky tajných volieb dnes oznámili v pléne.

Vo voľbách neuspeli nominant Smeru-SD Daniel Ilavský, dvaja nominanti ĽS-HZDS Viliam Pohančeník a Dušan Repák a nominant SDKÚ-DS Ján Havlát.

Parlament mal rozhodnúť o štyroch kandidátoch na sudcov disciplinárneho súdu. Súdna rada z nich napokon zvolí dvoch za sudcov na trojročné funkčné obdobie. Poslanci sa ešte budú musieť vrátiť k voľbe jedného kandidáta.

SITA</body> </html>

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie