Webnoviny - Svet

TASR žiada ministerstvo kultúry o zvýšenie dotácie na milión

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) počíta s tým, že tento rok dostane od štátu jeden milión eur, vyplýva to z rokovania Správnej rady TASR zo 6. decembra minulého roka.

Ako sa uvádza v zápise z rokovania venovaného návrhu rozpočtu na tento rok, „príjmy zo štátneho rozpočtu v čiastke 1 000 000 eur poskytnuté formou zmluvy so štátom zostávajú na úrovni roku 2011“.

V štátnom rozpočte na tento rok sa pritom počítalo s pol miliónom eur pre TASR. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Eva Chudinová, „požiadavka od TASR na zvýšenie dotácie na MK SR je, ministerstvo ju však ešte neposúdilo“. Zdôraznila, že „rokovania Správnej rady TASR nie sú pre MK SR záväzné“.

Transformácia TASR bola jedným z legislatívnych cieľov rezortu kultúry pod vedením ministra Daniela Krajcera. K zmenám sa už na ministerstve stretávala expertná komisia. Úloha transformovať TASR vyplýva MK SR z Programového vyhlásenia vlády na roky 2010–2014 a podľa neho malo MK SR predložiť už v decembri 2011 na rokovanie vlády návrh novely zákona o TASR. Vlaňajší októbrový pád vlády tento plán zastavil.

Ako koncom minulého roka povedal v rozhovore pre agentúru SITA Daniel Krajcer, vedenie MK SR a TASR o situácii komunikuje s tým, že agentúra sa snaží o čo najviac úsporný režim. “Je predpoklad, že aj so zníženými finančnými prostriedkami dokážu zabezpečiť svoje fungovanie,“ povedal minister.

Šetrí TASR, šetrí ministerstvo

TASR po zmene od 1. januára 2009 z príspevkovej organizácie rezortu kultúry na verejnoprávnu organizáciu časť svojich produktov sprístupnila bezplatne na nekomerčné účely a svoje spravodajské produkty aj predáva. Okrem príjmov z predaja spravodajstva je zdrojom jej príjmov aj príspevok od štátu na základe zmluvy o poskytovaní služieb vo verejnom záujme medzi ministerstvom kultúry a agentúrou.

V roku 2010 bola podpísaná zmluva TASR so štátom, na základe ktorej bol dohodnutý príspevok na služby vo verejnom záujme vo výške 1 885 813 eur. Vo výročnej správe TASR sa uvádza, že v decembri 2010 bol podpísaný dodatok k zmluve a celková výška príspevku bola upravená na 2 343 067 eur.

Dodatočne TASR poskytnuté prostriedky od ministerstva kultúry teda boli vo výške 457 254 eur. Vlani mala plánovaná výška kontraktu medzi ministerstvom kultúry a TASR predstavovať výrazne menej – jeden milión eur, po decembrovom dodatku sa suma zvýšila na 1 103 000 eur.

TASR by tento rok mala mať polovicu toho, čo jej vyplývalo z rozpočtu schváleného pre minulý rok, teda pol milióna eur. TASR podľa výročných správ dlhodobo šetrí.

Pre úspory agentúra koncom minulého roka zmenila svoje bratislavské sídlo. Z výškovej budovy Tower 115 na Pribinovej ulici sa presťahovala na Patrónku, do jednej z budov komplexu Westend. Majiteľom minulého aj súčasného sídla TASR je J&T Real Estates.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM