Webnoviny - Svet

Tatranci obviňujú meteorológov, že im odplašili turistov

WEBNOVINY.SK

POPRAD 11. apríla (WEBNOVINY) – Vo Vysokých Tatrách hovoria až o desaťpercentnom poklese počtu návštevníkov v porovnaní s minulým rokom. Tatranci tvrdia, že za to môžu nepresné predpovede počasia meteorológov.

„V horských strediskách polovica úspechu a spokojnosti návštevníkov je práve v počasí,“ uviedol riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

V Tatrách bolo chladno, ale slnečno

Predpovede počasia zo začiatku týždňa pred Veľkou nocou hovorili o nepriaznivom počasí počas sviatkov, čo malo za následok, že v Tatrách zaznamenali výraznejšie storná pobytov. „Na celý víkend boli predpovedané zrážky, či už snehové alebo dažďové,“ povedal Chudý.

Aj keď jeden či dva dni pred víkendom už vyjde informácia o tom, že počasie sa môže zmeniť, je to podľa Chudého už neskoro, aby si ľudia zmenili plány.

V Tatrách bolo síce chladno, ale slnečno. Najviac pocítili úbytok hostí menšie penzióny, ubytovanie v súkromí či chatári z vysokohorských chát, ktorí sú existenčne závislí od turistov.

Tri zo štyroch predpovedí sú nepravdivé

Vysokohorskí chatári podľa Chudého dokonca hovoria, že tri zo štyroch predpovedí počasia pre Vysoké Tatry nevyjdú. Úbytok hostí zachraňovali na poslednú chvíľu návštevníci, ktorí sa rozhodovali pre pobyt vo Vysokých Tatrách len deň či dva pred sviatkami.

Potvrdila to aj riaditeľka Oblastnej organizácie Región Meteorológovia s Tarancami nesúhlasia

Meteorológovia si nemyslia, že turisti stornovali pobyty vo Vysokých Tatrách pre chybné predpovede počasia.

„Skôr mám za to, že ich stornovali preto, že v sobotu a v nedeľu malo pršať,“ uviedol pre SITA meteorológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Jozef Csaplár.

Meteorológovia ešte v utorok zverejnili na svojej internetovej stránke prognózu pre celé územie Slovenska, nie osobitne pre Vysoké Tatry, pod názvom Veľkonočné sviatky budú na Slovensku studené. „To bola prvá verzia našich predpovedí na šesť dní vopred. Vo štvrtok a najmä v piatok sme ju ale výrazne korigovali a na pondelok sme predpovedali jasné počasie s ojedinelými prehánkami. Na sobotu a nedeľu sme aj v utorok predpovedali oblačnosť a dážď, teda predpoklady, ktoré vyšli,“ uviedol Csaplár.

Meteorologické stanice v okolí Vysokých Tatier zaznamenali v piatok, nedeľu i pondelok teploty, ktoré boli blízke prognózam. Výnimkou bola sobota, keď sa vzduch zohrial na hodnoty od deväť do približne 15 stupňov. Prognóza oblačnosti a zrážok pre sever Slovenska nebola úspešná na piatok, pretože podľa prognózy malo byť polooblačné počasie s ojedinelými prehánkami a v skutočnosti bolo počasie horšie, čiže prevažne zamračené s dažďom a prehánkami. V sobotu a nedeľu vyšli podľa Csaplára prognózy oblačnosti a zrážok oveľa lepšie. Očakávaný dážď na sobotu a početné prehánky v nedeľu sa na severe tiež vyskytli podľa prognózy.

Podľa meteorológov sa časť predpovede splnila, časť nie. Predpoveď nebola vypracovaná pre Vysoké Tatry, ktoré majú svoje osobitosti aj z hľadiska počasia. Prognóza s väčším časovým predstihom, teda na štyri až šesť alebo viac dní dopredu je zvyčajne menej úspešná než prognóza na dva až tri dni, čo meteorológovia už dlhšie prezentujú verejnosti.

Zlepšenie úspešnosti strednodobých predpovedí na štyri až desať dní je podľa Csaplára náročný beh na dlhé trate, ktorý si vyžaduje postupné zlepšovanie predpovedných modelov, zvyšovanie výpočtových kapacít a zlepšenie a zahustenie pozorovaní, ktoré vstupujú do výpočtov. „Vďaka chaotickej povahe atmosférických javov však nikdy nedosiahneme 100% úspešnosť pre každú vydanú predpoveď,“ zdôraznil Csaplár. Vysoké Tatry Lenka Maťašovská. V predchádzajúcich rokoch boli hotely vo Vysokých Tatrách obsadené na 90 až 100 %, čo sa tohto roku nestalo.

„Zaznamenali sme pokles v ubytovacích zariadeniach, reštauráciách, aj v strediskách, napriek tomu, že podmienky na ubytovanie boli veľmi dobré,“ uviedla.

Podľa Chudého predpovede počasia spôsobujú Tatrancom už dlhodobo problémy. Zvlášť citliví sú na predpovede v troch termínoch. Ide o prelom rokov, Veľkú noc a vrchol letnej sezóny v auguste. Podľa Chudého tieto tri obdobia sú rozhodujúce pre úspech celého kalendárneho roka.

„Akákoľvek nepresná predpoveď počasia v týchto obdobiach môže vážne zasiahnuť do ekonomických výsledkov všetkých ubytovacích subjektov nielen v regióne Vysokých Tatier, ale aj v iných horských oblastiach Slovenska,“ povedal Chudý. Podľa neho situácia, ktorá nastala počas Veľkej noci so stornami pobytov pre predpovede nepriaznivého počasia ešte viac postihla iné horské regióny na Slovensku, ktoré majú v ponuke takmer výlučne lyžovačku.

Napriek tomu, že predpovede počasia pred sviatkami nevyšli, Tatranci sa nechcú sťažovať na Slovenskom hydrometeorolo­gickom ústave. „Boli by sme radi, keby pri dlhodobejších predpovediach počasia meteorológovia zdôrazňovali skutočnosť, že reálna predpoveď je len na najbližšie dva až tri dni a dlhšie predpovede sú len odhady,“ povedal Chudý.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM