Alexandra Kolínská Regióny

Ťažiari chcú za stopnutie ťažby uránu na Jahodnej 25 miliónov eur: Minister sa pokuty neobáva

Stopkou pre uránový prieskum v oblasti Jahodná pri Košiciach sa má zaoberať súd. Firmy stojace za Ludovika Energy oznámili podanie žaloby pre zamietnutie povolenia a žiadajú 25 miliónov eur!

Ilustračný obrázok k článku Ťažiari chcú za stopnutie ťažby uránu na Jahodnej 25 miliónov eur: Minister sa pokuty neobáva
Zdroj: TASR

Stopkou pre uránový prieskum v oblasti Jahodná pri Košiciach sa má zaoberať súd. Zahraničné spoločnosti European Uranium Resources a Forte Energy stojace za slovenskou firmou Ludovika Energy vo štvrtok (25.6.) oznámili podanie žaloby na ministerstvo životného prostredia pre zamietnutie povolenia na predĺženie geologického prieskumu uránových a iných rúd. Prieskum si mal vraj doteraz vyžiadať 25 miliónov eur, ktoré chcú dotknuté spoločnosti požadovať späť ako kompenzáciu.

„Ministerstvo životného prostredia berie tento krok spoločnosti Ludovika Energy na vedomie, výsledku sa neobáva, lebo postupovalo podľa zákona," reagoval Juraj Rybanský z odboru komunikácie envirorezortu. Minister Peter Žiga (nominant Smeru-SD) ešte v apríli avizoval, že prípadných súdnych sporov sa neobáva, rezort mal postupovať zákonne.

Ochranári sa zhodujú, že žaloba nemá opodstatnenie a nebude úspešná. „Platný geologický zákon jednoznačne stanovuje, že ministerstvo prieskumné územie môže predĺžiť, t.j. nie musí predĺžiť. Slovenská republika ani ministerstvo sa nikdy a ničím nezaviazali umožniť firme ťažbu uránu na Jahodnej. Neexistuje žiaden dôvod, pre ktorý by mal jej podnikateľskú stratu nahrádzať štát,“ uviedla vo svojom stanovisku Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Košice 2013.

Snahy Ludovika Energy nanútiť Slovensku ťažbu uránu označil Pavol Široký z Greenpeace Slovensko za prejav zúfalstva. „Ich žaloba voči ministerstvu podľa nás nemá opodstatnenie. Prípadná žiadosť zaplatenia miliónov eur od štátu, ktoré údajne firma preinvestovala, nie je nič iné ako neoprávnené výpalné. Je načase, aby si táto spoločnosť zbalila kufre a prestala traumatizovať občanov Slovenska,“ doplnil.

Povolenie na prieskum v oblasti Jahodná bolo vydané v roku 2005 počas vlády Mikuláša Dzurindu. Proti navrhovanému predĺženiu sa vyjadrili ochranári, košické mestské zastupiteľstvo i zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja. Ministerstvo ďalší prieskum v apríli zamietlo.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM