Technika pre rýchly spánok: Ľahnite si do postele a myslite na JEDNO slovo
Prehadzujete sa v noci zboka na bok? Skúste spánkovú techniku, pri ktorej by ste mali dostať do ríše snov len do niekoľkých minút.
Viac ako tretina Slovákov má problém so spánkom. Podľa prieskumu istej polikliniky, vykonaného agentúrou FOCUS, ide o stres vo vysokej frekvencii, ktorý prichádza niekoľkokrát za týždeň alebo denne.
Ak aj vy patríte medzi „nespáčov“ a nechcete sa v posteli opäť bezducho prehadzovať? Vyskúšajte v posteli nenáročnú spánkovú techniku. Tá vychádza z kognitívnej psychológie.
Spánok do niekoľkých minút
Podľa slov doktorky Juliety Quesadovej sa môže spánok pri tejto technike dostaviť už po niekoľkých minútach. Ako na to? Stačí sa uložiť do postele, zavrieť oči a zaostriť myseľ na prvé slovo, ktoré vám prebehne hlavou. Napríklad by to bolo slovo „január“. Potom toto slovo rozdeľte na jednotlivé písmena a priraďte k nim ďalšie ľubovoľné slová. No pozor, musia vychádzať podľa začiatočných písmen vami zvoleného prvotného slova.
Ak vaše prvé začiatočné písmeno začína napríklad na „J“, pridajte k nemu ďalšie slová začínajúce na toto konkrétne písmeno ako napríklad jachta, javor, jahoda, jogurt, jarmok, juta. Hrajte dovtedy, kým nevyčerpáte všetky dostupné slovíčka, ktoré vám aktuálne prešli hlavou. Ak ste vylovili všetky slová, postupujete k ďalším písmenám ako sú písmená „A“, „N“, „U“ a ukončíte hru písmenom „R“. Francúzska lekárka o tejto technike informuje na svojom instagramovom profile.
Touto nenáročnou technikou zamestnáte mozog. Jednoduchou mentálnou hrou môžete odvrátiť pozornosť od úzkosti, stresu či inej nepohody. Kolotoč nepríjemných myšlienok prerušíte a pravdepodobne ľahšie a rýchlejšie zaspíte.
O tomto ste vedeli?
- Insomia, teda nespavosť, postihuje milióny ľudí naprieč svetom.
- Nespavosť sa spája s mnohými zdravotnými problémami (obezita, cukrovka, úzkosť, predčasné starnutie, emočné poruchy, kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, depresia)
- Pred spánkom obmedzte tekutiny a jedlo. Posledné sústo by ste si mali dopriať tri až štyri hodiny pred spánkom.
- Dospelému človeku stačí 7– 8,5 hodín spánku.
- Lieky sú často poslednou možnosťou liečby chronickej nespavosti.
- Podľa odborníkov je najlepší čas na spánok medzi 22:00 a 23:00 hodinou.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné