Webnoviny - Svet

Telá v meste spôsobili v Košiciach pozitívny rozruch

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 27. mája (WEBNOVINY) – Najnavštevovanejším podujatím košického medzinárodného festivalu USE THE C!TY – Uži si mesto sa stalo Kartónové mesto, ktoré vyrástlo na námestí osloboditeľov. Ako dnes informovala hovorkyňa festivalu Zuzana Lehotská, denne prekročilo hranice Kartónového mesta približne 2 000 hostí. Vstúpiť mohol každý. Jedinou podmienkou bolo splnenie netradičnej úlohy.

„Niektorí museli podliezť, preskákať hranicu či zakričať do ampliónu. Žiaľ, boli aj takí, ktorí týmto vtipným momentom neporozumeli a otočili sa. Tí, ktorí do mesta vstúpili, neoľutovali a dobre sa zabávali. Prevažovali pozitívne ohlasy,“ povedal Ján Hološ z tímu USE THE C!TY.

V piatok to v centre mesta doslova vrelo. Mesto plné hudby si nenechalo ujsť niekoľko tisíc návštevníkov. Hralo sa doslova na každom kroku. Popri menej známych amatérskych hudobníkoch na rohoch ulíc sa na troch pódiách predstavili aj známe kapely: Hugo Čáves Orchestra, Sto múch, Finally spolu s americkými hudobníkmi Ericom Marienthalom a Ericom Valentineom, kapely Dawn To Come a The Ills.

Záver patril českému rapujúcemu pesničkárovi Martinovi Hůlovi alias Bonusovi. Mobilné pódium KulTour patrilo hudobnej produkcii Domu seniorov a ich karaoke šou.

V netradičnom projekte nemeckej divadelnej skupiny Lokstoff si diváci ako keby vymenili úlohy a zasadli do výkladu kaviarne, herci sa ocitli na opačnej strane.

„Predstavenie bolo famózne, veľmi interaktívne. Okoloidúci nazerali do výkladu, mávali a popritom vznikali rôzne zaujímavé situácie,“ popísal atmosféru predstavenia Nebo nad Košicami dramaturg a manažér festivalu Christian Potiron.

Telá v meste (Bodies in urban spaces) spôsobili v košických uličkách mierny pozitívny rozruch. Horolezci, tanečníci a akrobati odetí do pestrých farieb sa pred očami okoloidúcich dostávali do bizarných póz, čím svojich divákov nútili pozrieť sa na svoje mesto trochu z iného uhla. „Mali sme aj takých, ktorí si pozreli všetky reprízy. Tak veľmi sa im to páčilo,“ dodal Hološ. Divadelnú sobotu zavŕšilo predstavenie Telefónne búdky divadla Na peróne, ktoré sa odohrávalo priamo v dnes už nefungujúcich telefónnych búdkach. Sobotňajšie tanečné zápolenie v hip – hope, SDK Europe, s napätím sledovalo 1 500 divákov.

Nedeľa patrila deťom, Bábkovému divadlo v Košiciach a tvorivým dielňam. „Deti sa naučili vyrábať bábky a dokonca si vyrobili aj bábku z kartónu,“ dodal Potiron. „Skvelú prácu odviedol celý organizačný tím i účinkujúci. Okrem nich sa na príprave festivalu podieľalo 30 dobrovoľníkov a 10 brigádnikov,“ uviedol.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM