redakcia Bardejovsky reporter Regióny

Televízny tip na dnes - Sám doma 2

Čo ste o tejto vianočnej filmovej klasike nevedeli

Ilustračný obrázok k článku Televízny tip na dnes - Sám doma 2
Zdroj: pixabay

Roztomilá komédia Sám doma je bezpochyby najúspešnejšou časťou päťdielnej série. Tvorcom zarobila viac ako miliardu dolárov. Stala sa tak najúspešnejším vianočným americkým filmom všetkých čias. Naproti tomu pokračovanie Sám doma 2: Stratený v New Yorku obsadil štvrté miesto (174 miliónov dolárov).

Niekoľko faktov:

Film sa v New Yorku v roku 1992 natáčal počas snehovej búrky.

Luxusný hotel Plaza, v ktorom si Kevin užíval na účet rodičov, ponúkol pri 25. výročí vzniku filmu špeciálny pobytový balíček nazvaný “Žite ako Kevin”. Okrem ubytovania v autentickom Kevinovom apartmáne 411 s extra porciou zmrzliny dostanete rovnaké večerné menu menu, môžete si ako on zakorčuľovať na Wollman Rink, do Empire State Building dostať expres lístok, prejsť mesto v limuzíne s mapou Kevinových dobrodružstiev a nechať sa pri tom všetkom zvečniť osobným fotografom. A to iba za 1100 dolarov.

Po premiére Sám doma 2 všetky americké deti chceli “Talkboya”, kazetový rekordér za 30 dolárov, ktorý pôvodne slúžil len ako rekvizita. Nielenže prehrával a nahrával, ale vo verzii deluxe umožňoval meniť farbu hlasu rovnako, ako to robil Kevin, keď sa registroval do hotela. Mimochodom číslo, na ktoré volal, skutočne bolo na recepciu hotelu Plaza, no po uvedení Sám doma 2 nestíhali dvíhať telefón.

Macaulaya Culkina vybral režisér Chris Columbus z viac ako dvoch stoviek detí prihlásených na konkurz. Na prelome 90. rokov s ním chcelo točiť každé študio a televízia, bol nominovaný na Zlatý glóbus a za úlohu Kevina inkasoval rekordných 4,5 milióna dolárov. Ako veľa detských hviezd, i Culkina poznamenal príliš ostrý nástup slávy a škatuľka roztomilého chlapca, kvôli čomu sa na mnoho rokov odmlčal. Trávil čas na súdoch kvôli opakovanému obvineniu z držania drog a také na procese vedenom proti Michaelovi Jacksonovi z obťažovania maloletých detí (Culkin poprel, že by mu bolo ublížené). K hraniu sa vrátil až v novom miléniu úlohou na londýnskom West Ende, no jeho dospelácke role až na malé výnimky nestoja za zmienku. Prepadákom bola aj jeho kapela The Pizza Underground, ktorú fanúšikovia vypískali.

Paradoxne úspešnejší je kariére i osobnom živote Culkinov mladší brat Kieran alias Fuller s obľubou Pepsi. Hoci v Sám doma nevyšiel z bratovho tieňa, bez neho sa mu podarilo vyprofilovať na charakterného herca so šťasím na dobré tituly. I on získal nomináciu na Zlatý glóbus (Igby) a vidieť sme ho mohli napr. v oscarových Pravidlách muštárne či úspešnom seriáli Fargo.

Zdroj: Bardejovský Reportér
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM